PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Orlando Monteiro da Silva: dentyści stanowią pierwszą linię prewencji chorób niezakaźnych

20-03-2013, 00:19
Orlando Monteiro da Silva: dentyści stanowią pierwszą linię prewencji chorób niezakaźnych (fot. FDI)
Orlando Monteiro da Silva: dentyści stanowią pierwszą linię prewencji chorób niezakaźnych (fot. FDI)
Orlando Monteiro da Silva od 2011 roku zarządza największą na świecie organizacją stomatologiczną, reprezentującą ponad milion lekarzy dentystów. Specjalnie dla infoDENT24.pl, prezydent FDI opowiada o najważniejszych aspektach tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej. 

O nowym terminie Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej

Jak wiadomo data 20 marca jest symboliczna. Nawiązuje do liczby zębów mlecznych u dzieci, jednak nie tylko. Marzeniem wszystkich członków FDI jest stan, w którym chociażby 20 zdrowych zębów zachowali do końca życia wszyscy ludzie. Wiemy, że obecnie to rzadkość.

O priorytetach w zakresie zdrowia jamy ustnej

FDI określiło priorytety w zakresie zdrowia jamy ustnej w dokumencie Vision 2020, który podpisano w ubiegłym roku w Hong Kongu. Cele właściwie opierają się na dwóch zasadach:  opieka stomatologiczna powinna być podstawowym prawem każdego obywatela, a szczególnie powinny o tym pamiętać wszystkie osoby decydujące o polityce państw. Vision 2020 określa pięć najważniejszych obszarów działań: zdolność do odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na opiekę stomatologiczną, zwiększenie pozycji/roli dentystów, wypracowanie właściwych modeli kształcenia dentystów, minimalizacja negatywnych skutków rozwoju społeczno - gospodarczego oraz wspieranie i rozwój badań i technologii.  Zapraszam wszystkich dentystów do odwiedzenia strony internetowej FDI (www.fdiworldental.org), w celu zapoznania się ze szczegółami dokumentu.

O współpracy z lekarzami innych specjalności

Choroby jamy ustnej są jednymi z najczęściej występujących wśród chorób przewlekłych. Na świecie 90 proc. populacji jest w grupie ryzyka niektórych dolegliwości ze strony jamy ustnej, próchnicy, zapaleń przyzębia, schorzeń onkologicznych jamy ustnej. Sukcesem organizacji stomatologicznych jest uznanie, że choroby jamy ustnej stanowią taki sam czynnik ryzyka jak inne główne choroby niezakaźne, jak: otyłość, choroby serca, udar mózgu, nowotwory, czy cukrzyca. Wiele z nich powiązanych jest z chorobami jamy ustnej co sprawia, że dentyści de facto stanowią pierwszą linię prewencji.

O znaczeniu FDI dla dentystów

Dentyści chcą, aby FDI było ich rzecznikiem na szczeblu międzynarodowym. W związku z tym, że w ostatnim czasie zmienia się rola stomatologów, FDI staje się katalizatorem zamian w edukacji, profilaktyce stomatologicznej, czy podnoszeniu świadomości samych dentystów. Nie wolno zapominać, że największą rolę w sprawach dentystów pełnić mają krajowe izby lekarskie i stowarzyszenia. Wszystkie powinny jednak pamiętać, że FDI jest zawsze chętne do pomocy, w każdej sprawie.

Trzeba też pamiętać o globalnym zakresie działań naszej organizacji. Nie tylko obserwujemy, ale czynnie bierzemy udział w kształtowaniu polityki prozdrowotnej w krajach rozwijających się. Jesteśmy aktywni nie tylko w Rosji, Meksyku, Brazylii, czy Arabii Saudyjskiej, ale także w krajach gdzie opieka stomatologiczna dopiero się rozwija, np. Angoli, Mozambiku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   FDI   Orlando Monteiro da Silva   Światowy Dzie   Inicjatywy  

POLECAMY W SERWISACH