• Komisja Europejska dopuściła do stosowania dwie szczepionki zaadaptowane do zapewnienia szerszej ochrony przed COVID-19
  • Najnowsze  preparaty to Comirnaty Original/Omicron BA.1 i Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1
  • Trwa badanie w Europejskiej Agencji Leków szczepionki na wersję BA.4 i BA.5, której producentem jest Moderna 

Zaktualizowana szczepionka przeciwko COVID-19 

Szef MZ był pytany w RMF FM m.in. o to, kiedy w Polsce będą dostępne zaktualizowane, "omikronowe" szczepionki.

Komisja Europejska dopuściła 2 września do stosowania dwie szczepionki zaadaptowane do zapewnienia szerszej ochrony przed COVID-19. Chodzi o preparaty Comirnaty Original/Omicron BA.1 i Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1, przeznaczone do stosowania u osób w wieku 12 lat i starszych, które otrzymały co najmniej szczepienie podstawowe przeciw COVID-19. Wcześniej pozytywną rekomendację w tej sprawie wydał Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi Europejskiej Agencji Leków.

- Zwracam uwagę, że decyzja Europejskiej Agencji Leków dotyczyła szczepionek, które są przeciwko wariantowi omikron BA.1. Trwa też badanie, które jest przez Modernę dostarczane do Europejskiej Agencji Leków, dotyczące wersji BA.4 i BA.5, które są dominujące w tej chwili. Obserwujemy, co się dzieje pod kątem możliwych wersji szczepionek - powiedział minister Niedzielski.

Szczepionki  chroniące przed Omikronem. Pierwsza partia w Polsce lada moment

- W tej chwili mamy informację, że już w zasadzie w tym tygodniu jest szansa, że przyjedzie nam - w ramach już tych dopuszczonych - pierwsza partia. Mamy bardzo ścisłą współpracę z Moderną - dodał.

Szef MZ zaznaczył, że należy się jeszcze przekonać, czy nie warto poczekać na szczepionkę przeciwko najnowszym wariantom BA.4 i BA.5.

-Jeżeli będzie ona dostępna w stosunkowo krótkim czasie, to zastanawiamy się, czy przypadkiem nie warto czekać. My tę informację będziemy mieli w przyszłym tygodniu. Proszę się nie niepokoić. Będziemy starali się jak najszybciej podejmować decyzję - dodał.