PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Omikron zakaża z lekkim podmuchem powietrza

Autor: nieck • Źródło: en
06-12-2021, 09:02
Omikron zakaża z lekkim podmuchem powietrza Najbardziej zakaźna wersja koronawirusa powstała w RPA (fot. Shutterstock)
Dwie osoby (w pełni zaszczepione) przechodzące kwarantannę w hotelu, zamknięte w swoich pokojach, mimo braku kontaktu, zakaziły się nowym wariantem koronawirusa.
  • Przyjęta zasada dystansu 2 metrów nie chroni przed zakażeniem nowym wariantem koronawirusa, jak pokazuje przykład w Hongkongu.
  • Dwóch podróżnych, którzy byli zaszczepieni dwoma dawkami szczepionki przeciwko COVID-19, przebywając na kwarantannie w hotelu w sąsiadujących ze sobą pokojach, zaraziło się SARS-CoV-2.
  • Nagrania z kamer hotelowych dowodzą, że nie opuszczali pokoi i nie mieli ze sobą sobą kontaktu.

Według nagrań z kamery przemysłowej żadna z osób nie opuściła swojego pokoju ani nie miała ze sobą kontaktu. Do transmisji wirusa doszło drogą powietrzną. Wirus musiał się przenieść, gdy drzwi do pokojów zostały otwarte w celu podania żywności lub wykonania testu na obecność Covid-19, podali badacze z Hongkongu w artykule zamieszczonym w czasopiśmie naukowym Emerging Infectious Diseases.

Jak przekazał w zeszłym tygodniu przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), około 450 naukowców na całym świecie rozpoczęło pilne badania wariantu Omikron. Mają one na celu zrozumienie, w jakim stopniu najnowsza mutacja może być odporna na szczepienie przeciwko koronawirusowi. Ponadto, naukowcy badają, czy zwiększyła się zdolność przenoszenia się wirusa.

- Wykrycie wariantu Omikron u dwóch w pełni zaszczepionych osób, do którego transmisji doszło w korytarzu hotelu, w którym przebywały na kwarantannie, uwydatniły tę potencjalną obawę - stwierdzili w swoim badaniu hongkońscy naukowcy.

Liczba przypadków Covid-19 wzrosła gwałtownie w niektórych regionach Południowej Afryki w ciągu ostatniego miesiąca, zapowiadając czwartą falę pandemii zdominowaną przez wariant Omikron. Od czasu podania informacji o wykryciu nowego wariantu Covid-19 przez naukowców z RPA, jego przypadki odnotowano na całym świecie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zakażenia   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH