• Pacjentka nie została przyjęta przez dentystkę z obawy, że załamie się pod nią fotel dentystyczny
  • Kobieta czuje się szykanowana z powodu otyłości, składa skargę do NFZ i Rzecznika Praw Pacjenta
  • Osoby otyłe potrzebują intensywnej opieki stomatologicznej, ponieważ mają podwyższone ryzyko chorób przyzębia

Odmowa leczenia na NFZ

Pacjentka z gminy Kikół czekała od listopada 2021 r.  na wizytę u dentystki w ramach NFZ. Wizyta była  przekładana przez lekarkę, która zasłaniała się dużą liczbą osób oczekujących na leczenie. Tę kolejkę miała spowodować pandemia COVID-19. 

W końcu jednak dentystka odmówiła przyjęcia kobiety. Jako przyczynę podała wzrost masy ciała u pacjentki, który ostatnio  u niej zaobserwowała. 

- Dentystka powiedziała, że przyglądała mi się i ostatnio przytyłam. Rzekomo miałabym zarwać jej łóżko, a ona pracuje na piętrze i nie chce spaść, bo nie stać jej na remonty,  skarżyła się pacjentka cytowana przez Kurier Lubelski.

Kobieta waży obecnie 120 kg, ale jej otyłość nie wynika z błędów żywieniowych, Pacjentka ma problemy z tarczycą, choruje na astmę, i jak przyznaje, jakiś czas temu rzuciła palenie papierosów i ma menopauzę. Przybyło jej więc dodatkowych kilogramów, a jak twierdzą lekarze, pod których opieką znajduje się, przyjmując potrzebne leki, trudno będzie jej szybko schudnąć. 

Pacjent otyły częściej ma problemy ze zdrowiem jamy ustnej

Otyłość ma groźne konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej. Według danych GUS w Polsce z problemem nadmiernej masy ciała zmaga się 62 proc. mężczyzn i 46 proc. kobiet, zaś co piąty Polak jest otyły.

Niestety, jak wynika z badań naukowych, nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia chorób przyzębia – nadwaga o 11 proc., natomiast otyłość dwukrotnie bardziej. Ponadto choroby przyzębia są zwykle bardziej zaawansowane niż u osób o prawidłowej masie ciała.  

Fotel dla pacjentów o specjalnych potrzebach

Producenci foteli stomatologicznych realizują specjalne zamówienia uwzgledniające specyfikę pacjentów poruszających się na wózkach inwalidzkich, będących małymi dziećmi, czy właśnie otyłych. Do takich należą fotele o wzmocnionej konstrukcji, które mogą utrzymać ciężar, na przykład do 180 - 190 kg. Rzecz w tym, że taka wersja sprzętu dodatkowo kosztuje i mało który lekarz detysta decyduje się na dodatkowy wydatek.