
- Pacjentka nie została przyjęta przez dentystkę z obawy, że załamie się pod nią fotel dentystyczny
- Kobieta czuje się szykanowana z powodu otyłości, składa skargę do NFZ i Rzecznika Praw Pacjenta
- Osoby otyłe potrzebują intensywnej opieki stomatologicznej, ponieważ mają podwyższone ryzyko chorób przyzębia

Czytaj więcej
Jak otyłość i choroby przyzębia idą w parzeOdmowa leczenia na NFZ
Pacjentka z gminy Kikół czekała od listopada 2021 r. na wizytę u dentystki w ramach NFZ. Wizyta była przekładana przez lekarkę, która zasłaniała się dużą liczbą osób oczekujących na leczenie. Tę kolejkę miała spowodować pandemia COVID-19.
W końcu jednak dentystka odmówiła przyjęcia kobiety. Jako przyczynę podała wzrost masy ciała u pacjentki, który ostatnio u niej zaobserwowała.
- Dentystka powiedziała, że przyglądała mi się i ostatnio przytyłam. Rzekomo miałabym zarwać jej łóżko, a ona pracuje na piętrze i nie chce spaść, bo nie stać jej na remonty, skarżyła się pacjentka cytowana przez Kurier Lubelski.
Kobieta waży obecnie 120 kg, ale jej otyłość nie wynika z błędów żywieniowych, Pacjentka ma problemy z tarczycą, choruje na astmę, i jak przyznaje, jakiś czas temu rzuciła palenie papierosów i ma menopauzę. Przybyło jej więc dodatkowych kilogramów, a jak twierdzą lekarze, pod których opieką znajduje się, przyjmując potrzebne leki, trudno będzie jej szybko schudnąć.

Czytaj więcej
Na tropie powiązań otyłości i zapalenia przyzębia
Czytaj więcej
Otyłość a wynik leczenia ortodontycznegoPacjent otyły częściej ma problemy ze zdrowiem jamy ustnej
Otyłość ma groźne konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej. Według danych GUS w Polsce z problemem nadmiernej masy ciała zmaga się 62 proc. mężczyzn i 46 proc. kobiet, zaś co piąty Polak jest otyły.
Niestety, jak wynika z badań naukowych, nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia chorób przyzębia – nadwaga o 11 proc., natomiast otyłość dwukrotnie bardziej. Ponadto choroby przyzębia są zwykle bardziej zaawansowane niż u osób o prawidłowej masie ciała.

Czytaj więcej
Operacja bariatryczna szkodzi na zębyFotel dla pacjentów o specjalnych potrzebach
Producenci foteli stomatologicznych realizują specjalne zamówienia uwzgledniające specyfikę pacjentów poruszających się na wózkach inwalidzkich, będących małymi dziećmi, czy właśnie otyłych. Do takich należą fotele o wzmocnionej konstrukcji, które mogą utrzymać ciężar, na przykład do 180 - 190 kg. Rzecz w tym, że taka wersja sprzętu dodatkowo kosztuje i mało który lekarz detysta decyduje się na dodatkowy wydatek.
Komentarze