PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Oddychanie zapylonym powietrzem zwiększa ryzyko chorób "cywilizacyjnych"

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
02-07-2022, 18:03
Oddychanie zapylonym powietrzem zwiększa ryzyko chorób Badano związek chorób przewlekłych i zanieczyszczenia powietrza pyłami Fot. Shutterstock
Ryzyko chorób przewlekłych rośnie wśród mieszkańców okolic o bardzo zanieczyszczonym powietrzu. Zagrażają im zaburzenia układu oddechowego, mięśniowo-szkieletowego oraz sercowo-metabolicznego.
  • Stężenie cząstek pyłów (PM2,5) w powietrzu wiąże się częstością zapadania na choroby przewlekłe
  • Badano ryzyko chorób układu oddechowego, mięśniowo-szkieletowego oraz sercowo-metabolicznego w powiązaniu z zanieczyszczeniem powietrza pyłami
  • W większości ubogich i średniozamożnych krajów obniżenie poziomu PM2,5 w powietrzu prawdopodobnie spowodowałoby wyraźny spadek obciążenia wieloma chorobami 

Duże badanie ostrzega. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem grozi chorobą

Wiele badań wskazało już na powiązania między toksynami w powietrzu i kłopotami ze zdrowiem, w tym z chorobami chronicznymi. Okazuje się, że narażenie na wdychane cząstki stałe zwiększa zagrożenie pojawienia się dwóch lub więcej różnych chorób jednocześnie, które są z sobą biologicznie powiązane.

Donoszą o tym naukowcy z University of St. Andrews, którzy przeanalizowali medyczne dane na temat prawie 20 tys. osób w wieku od 45 do 85 lat mieszkających w 125 chińskich miastach.

Informacje te odnieśli do danych satelitarnych na temat zanieczyszczenia powietrza. Zauważyli związek stężenia cząstek PM2,5 z czterema zespołami chorób. Wzrost stężenia o zaledwie 1 µg na metr sześcienny w trakcie 15-letniej ekspozycji zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego o 2,4 proc., mięśniowo-szkieletowego o 1,5 proc., sercowo-metabolicznego o 3,3 proc.

Więcej zanieczyszczeń choroba. Mniej zanieczyszczeń też choroba

Naukowcy znaleźli też pozornie zaskakującą zależność - szczególnie niskie stężenie cząstek również wiązało się z wyższym ryzykiem chorób.

Jednak, jak uważają badacze, raczej nie ma tu związku przyczynowo-skutkowego, a częstsze kłopoty ze zdrowiem w czystszym powietrzu mogły wynikać z gorszych warunków życia w mniej uprzemysłowionych rejonach.

- Zarówno większa, jak i mniejsza ekspozycja na cząstki PM2,5 wiąże się z rozwojem wielu chorób jednocześnie. Jednak wyższe stężenie cząstek wiąże się z ryzykiem schorzeń sercowo-metabolicznych i oddechowych (głównie chorób płuc), podczas gdy niższe stężenie korelowało z wyższym prawdopodobieństwem chorób mięśniowo-szkieletowych - wyjaśniają autorzy pracy opublikowanej w piśmie "PLOS Global Public Health".

Naukowcy podkreślają, że w większości ubogich i średniozamożnych krajów obniżenie poziomu PM2,5 w powietrzu prawdopodobnie spowodowałoby wyraźny spadek obciążenia wieloma chorobami.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zdrowie   ochrona środowiska  

POLECAMY W SERWISACH