Od 16 maja koniec stanu epidemii w Polsce

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 16 maja obowiązywać będzie stan zagrożenia epidemicznego, a nie jak dotychczas stan epidemiczny.

- Na taką decyzję pozwala spadająca liczba przypadków zakażeń oraz ich łagodniejszy przebieg - argumentował podczas konferencji prasowej 6 maja.

Minister zdrowia zastrzegł jednak, że resort monitoruje sytuację i w razie zmiany trendu w liczbie zachorowań lub przebiegu choroby - obostrzenia mogą powrócić.

Według Adama Niedzielskiego  wyraźnie spadła liczba hospitalizacji z powodu zakażeń koronawirusem. Obecnie jest ich ok. 1 tysiąca. Co ważne, przebieg choroby jest zdecydowanie łagodniejszy, a więc zagrożenie życia mniejsze. Dobowa liczba zakażeń utrzymuje się na poziomie poniżej 1 tys.

- To nie jest żadne zniesienie epidemii, tylko - mówiąc symbolicznie - przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko, jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku - powiedział szef MZ.

Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.