PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Ochronią kolejnych 100 tys. dziecięcych uśmiechów

Autor: miro • Źródło: ms
13-09-2016, 10:19
Ochronią kolejnych 100 tys. dziecięcych uśmiechów Chroń Dziecięce Uśmiechy
Rusza czwarty sezon akcji „Chroń Dziecięce Uśmiechy”. W ramach akcji 9 tys. uczniów poddanych zostanie przeglądom stomatologicznym, a 100 tys. weźmie udział w zajęciach edukacyjnych.

Program realizowany jest pod patronatem: Polskiego Czerwonego Krzyża, Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

Cykl przeglądów stomatologicznych obejmie od 14 września do 18 listopada 2016 r. ok. 9 tys. dzieci w wieku 5-13 lat, a w zajęciach edukacyjnych weźmie udział ok. 100 tys. uczniów z województw: 80 proc. dzieci z rozpoznaną próchnicą), warmińsko-mazurskim (82 proc.), mazowieckim (69 proc.), śląskim (70 proc.) i opolskim (86 proc.).

Celem programu jest zapewnienie bezpłatnych przeglądów dentystycznych oraz budowanie wśród uczniów szkół podstawowych świadomości, jak ważna jest higiena jamy ustnej. 

W ciągu ostatnich trzech lat program edukacyjno-profilaktyczny „Chroń Dziecięce Uśmiechy” dotarł do każdego województwa w Polsce.

Od początku trwania programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” przekazano 2,5 mln zł na organizację 25 tys. przeglądów dentystycznych i edukację blisko 250 tys. dzieci w wybranych szkołach podstawowych w całej Polsce.

Współorganizatorem akcji jest Wrigley Poland, przy wsparciu Grupy LUX MED.

Prof. dr hab. med. Bartłomiej W. Loster, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego: Na rozwój próchnicy wpływa kilka czynników: zdolność jamy ustnej do oczyszczania się, dieta, bakterie znajdujące się w jamie ustnej oraz czas, w którym zęby poddawane są działaniu kwasów. W jej zapobieganiu najważniejsze jest czyszczenie mechaniczne zębów, czyli prawidłowe używanie szczoteczki do zębów, pasty z fluorem i czyszczenie nićmi przestrzeni międzyzębowych. Należy także pamiętać o cyklicznych przeglądach stomatologicznych. Elementem wspomagającym walkę z próchnicą są bezcukrowe gumy do żucia, które warto stosować po każdym posiłku. To cztery proste kroki do czystych i zdrowych zębów, o których powinien pamiętać każdy z nas.

Akcję rozpoczęto w miejscach, gdzie poziom próchnicy wśród dzieci był najwyższy[1], czyli w województwie opolskim (86 proc. uczniów dotkniętych próchnicą), warmińsko-mazurskim (82 proc.), podkarpackim (79 proc.), lubelskim (76 proc.) i świętokrzyskim (77 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH