Ocena skuteczności past do zębów z hydroksyapatytami w zapobieganiu próchnicy. Sukces polskich naukowców

- Praca polskich naukowców na temat skuteczności hydroksyapatytów w remineralizacji zmian próchnicowych zębów u dzieci
- Stosowanie preparatów do higieny jamy ustnej, zawierających środki remineralizujące, pomaga zapobiegać próchnicy zębów
- Biomimetyczny hydroksyapatyt jest skutecznym i bezpiecznym środkiem remineralizującym, który warto wykorzystywać nie tylko w stomatologii dziecięcej.
Czy działa modelowa profilaktyka stomatologiczna dzieci
Podwójny sukces polskich naukowców pracujących pod kierownictwem dr hab. Elżbiety Paszyńskiej prof. UMP z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz dr hab. Małgorzaty Pawińskiej z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Podczas najważniejszego światowego kongresu badań naukowych dotyczących stomatologii - IADR 2022 (Chengdou, Chiny), będą przedstawione wyniki obserwacji klinicznych, pt. „Hydroxyapatite toothpaste in preventing caries lesions in children: a 1-Year RCT”.
Drugim ważnym osiągnięciem jest udział, jako współautorek, dr hab. Elżbiety Paszyńskiej prof. UMP oraz dr hab. Małgorzaty Pawińskiej. w międzynarodowej publikacji na temat skuteczności hydroksyapatytów w remineralizacji zmian próchnicowych zębów u dzieci. Praca została zamieszczona w czasopiśmie Frontiers in Dental Medicine.
Astma nasila próchnicę u dzieci
Skala problemu próchnicy
Próchnica wczesnego dzieciństwa (ECC) jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób społecznych. Potwierdzają to dane epidemiczne wg, których ECC jest obserwowana u co drugiego dziecka na świecie. ECC wynika z braku równowagi między procesami re- i demineralizacji. U dzieci dominuje demineralizacja, z powodu częstego narażenia powierzchni zębów na kwasy wytwarzane przez kariogenne bakterie, obecne w biofilmach jamy ustnej.
Stosowanie preparatów do higieny jamy ustnej, zawierających środki remineralizujące, pomaga zapobiegać próchnicy zębów. Ze względu na częste połykanie (świadome lub nie) dużych ilości past do zębów przez małe dzieci, wszystkie składniki, zwłaszcza te aktywne, powinny być nietoksyczne.
Zakres badań
W wieloośrodkowym projekcie, przeprowadzonym w grupie ponad 200 dzieci w wieku od 3 do 6 lat, w ramach randomizowanych badaniach klinicznych, porównano działanie syntetycznych hydroksyapatytów HAP i aminofluorków, w pastach do zębów dla dzieci przeznaczonych do codziennej higieny jamy ustnej.
Wnioski z badań
Z rocznych obserwacji wynika, że pasty do zębów z mikrokryształami hydroksyapatytów są równie skuteczne w zapobieganiu zmian próchnicowych szkliwa u dzieci jak pasty z fluorem.
Zatem regularne stosowanie biomimetycznych hydroksyapatytów, jako aktywnych składników past do zębów, jest istotne i powinno być uwzględniane w pielęgnacji jamy ustnej u dzieci.
Lek przeciwbólowy nasila próchnicę i wypadanie zębów
Zasady remineralizacji z udziałem hydroksyapatytów (HAP)
Remineralizacja zmian próchnicowych odbywa się w wyniku osadzania się na powierzchni zębów cząstek HAP, które tworzą mostki mineralno - mineralne z kryształami szkliwa. Ponadto działanie remineralizujące następuje pośrednio poprzez uwalnianie jonów wapnia i fosforanów z HAP do śliny oraz właściwości buforujące hydroksyapatytu w kwaśnym środowisku płytki nazębnej. HAP indukuje jednorodną remineralizację w podpowierzchniowych zmianach szkliwa.
W przeglądzie piśmiennictwa przedstawiono aktualne dowody wskazujące, na remineralizacyjną skuteczność hydroksyapatytów stosowanych w produktach do pielęgnacji jamy ustnej dla dzieci. W kilku badaniach klinicznych, a także badaniach in situ i in vitro wykazano, że HAP skutecznie remineralizuje zmiany próchnicowe w szkliwie i zębinie. Ponadto przedstawiono dodatkowe korzystne efekty HAP, takie jak zmniejszenie tworzenia się biofilmu i łagodzenie nadwrażliwości zębów w przypadku hipomineralizacji siekaczowo-trzonowcowej u dzieci (MIH).
Biomimetyczny hydroksyapatyt (HAP) - Ca5(PO4)3(OH) posiada korzystne właściwości remineralizujące i w połączeniu z doskonałą biokompatybilnością jest bezpieczny w przypadku niezamierzonego połknięcia.
HAP jest skutecznym i bezpiecznym środkiem remineralizującym, który warto wykorzystywać nie tylko w stomatologii dziecięcej.
***
Bezpłatny dostęp do artykułu można uzyskać poprzez link (Meyer et al. 2022 Hydroxyapatite as remineralization agent for children’s dental care. Front. Dent. Med. doi: 10.3389/fdmed.2022.859560)


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» W maju rozdadzą szczoteczki soniczne pierwszoklasistom
newsDENT» Jest program profilaktyki jamy ustnej dla szkół. MZ podpowiada jak wziąć w nim udział
newsDENT» Higiena jamy ustnej. Jak do niej przekonać pacjenta
eduDENT» Czarna pasta do zębów z elektryczną szczoteczką, czy to dobry wybór
techDENT
-
Lekarka musi zapłacić zaległe składki na ZUS. Jest wyrok sądu
lexDENT -
Kryzys w dostępie do opieki stomatologicznej. Turystyka medyczna w rozkwicie
lifeDENT -
Higienistka dentystyczna zarobi nawet 33 tys. zł miesięcznie. Gdzie tyle płacą?
bizDENT -
Podwyżki najniższych wynagrodzeń od lipca 2022. Projekt jest już w Sejmie
bizDENT -
700 tys. zł wypłacono za NOP-y. Najwyższa Jednorazowa kwota: 87 tys. zł
newsDENT -
Studia stomatologiczne. Nawet 50 kandydatów na jedno miejsce. Na dniach rusza rekrutacja
eduDENT -
Rozedma śródpiersia po ekstrakcji zęba. Pacjentka z dusznościami trafiła do szpitala
techDENT -
Niegojąca się rana dziąsła pod wpływem leku. Niemożliwe wszczepienie implantu
techDENT
-
Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca. Nowa najwyższa pensja minimalna to 8210 zł
bizDENT -
Będzie nowy zawód medyczny. Nabór na specjalizację do 31 maja
newsDENT -
Czarny włochaty język po terapii antybiotykiem. Na te leki trzeba uważać
techDENT -
Studia stomatologiczne. Nawet 50 kandydatów na jedno miejsce. Na dniach rusza rekrutacja
eduDENT -
Lekarka wygrała w sądzie z ZUS. Sprawa dotyczyła wypłaty dodatkowych pieniędzy
lexDENT -
Preferencyjna składka ZUS dla lekarza i lekarza dentysty. Ważny wyrok Sądu Okręgowego
lexDENT -
Studenci medycyny będą mieli więcej praktyk. Zapowiedź Ministerstwa Zdrowia
eduDENT -
Halitoza. Skąd się bierze przykry zapach z ust i jak z nim walczyć?
techDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Iłowo-osada, mazowieckie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Bielsko-Biała, śląskie