PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

O raku jamy ustnej mówi się w kwietniu

Autor: nieck • Źródło: en
02-04-2021, 10:01
O raku jamy ustnej mówi się w kwietniu Leukoplakia (fot. Wikipedia)
Regularne badania raka jamy ustnej, przeprowadzane przez dentystów, pozostają najlepszą metodą wykrywania raka jamy ustnej we wczesnych stadiach .

Na całym świecie, na raka jamy ustnej i gardła co godzinę każdego dnia, umiera jeden człowiek.  Śmiertelność pacjentów z rakiem jamy ustnej jest wysoka, ponieważ nowotwory te są najczęściej wykrywane na późnym etapie. Wielu pacjentów, którym udało się pokonać chorobę, cierpi na długotrwałe problemy, z powodu poważnego zniekształcenia twarzy, ma trudności z jedzeniem i mówieniem.

Niektóre państwa ustanowiły kwiecień miesiącem świadomości nowotworów głowy i szyi, inne raka jamy ustnej. W Polsce powoli problem ten zaczyna być nagłaśniany. To narastające zagrożenie, któremu trzeba przeciwdziałać każdego dnia.

Pandemia COVID-19 znacznie ograniczała funkcjonowanie praktyk dentystycznych. Stąd poważne obawy, że wiele osób z wczesnymi stadiami raka jamy ustnej pozostaje niezdiagnozowanych. Na przykład, szpitale na terenie Wielkiej Brytanii odnotowały spadek liczby skierowań pacjentów z podejrzeniem tego nowotworu aż o 33 proc. w ostatnich sześciu miesiącach.

- Regularne przeglądy stomatologiczne i wizyty u lekarza rodzinnego to główne sposoby rozpoznawania wczesnych stadiów raka jamy ustnej. Obawiamy się, że bez dostępu do dentystów i innych lekarzy, wiele przypadków raka jamy ustnej pozostanie nierozpoznanych - mówił dr Carter, dyrektor generalny Oral Health Foundation.

W Stanach Zjednoczonych  koalicja organizacji zajmujących się zdrowiem jamy ustnej właśnie w kwietniu prowadzi intensywną akcję edukowania pacjentów i klinicystów na temat rozpowszechnienia choroby i znaczenia wczesnej diagnozy.

Kwiecień w Stanach Zjednoczonych upływa pod hasłem Check Your Mouth. Pacjenci są zachęcani do regularnego badania się pod kątem oznak i objawów raka jamy ustnej oraz do wizyty u dentysty, jeśli objawy te nie ustępują lub nie znikają po dwóch lub trzech tygodniach.

Rak jamy ustnej może pojawić się na języku, migdałkach, dziąsłach i ustach, a także na podniebieniu i dnie jamy ustnej. Zmiany w jamie ustnej utrzymujące się przez trzy tygodnie, czerwone lub białe plamy na błonie śluzowej oraz niezwykłe grudki i obrzęki są typowymi wczesnymi znakami ostrzegawczymi. Objawem może być również utrzymująca się chrypka.

Ważne jest, aby każdy wiedział, jak sprawdzić, czy nie ma raka jamy ustnej i skontaktował się z gabinetem dentystycznym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH