PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NRL: stanowcze nie nadawaniu uprawnień lekarzy innym zawodom

Autor: nieck • Źródło: en
16-03-2021, 19:48
NRL: stanowcze nie nadawaniu uprawnień lekarzy innym zawodom Tylko lekarz jest uprawniony do badania i kwalifikowania do szczepienia (fot. Unsplash)
Proponowane zmiany zagrażają bezpieczeństwu pacjentów i obniżają standard udzielanych świadczeń zdrowotnych, tak NRL ocenia poselskie projekt ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, stanowczo sprzeciwia się nadawaniu uprawnień przypisanych do wykonywania zawodu lekarza innym zawodom.

W swoim stanowisku na ten temat wskazuje, że badanie pacjenta i kwalifikacja do szczepienia jest wyłącznym uprawnieniem zawodowym lekarza.

W ocenie Prezydium NRL, proponowana zmiana ustawy, rozszerzająca krąg podmiotów uprawnionych do przeprowadzenia badania kwalifikacyjnego do szczepienia w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia ochronnego przeciw COVID-19 o osoby wykonujące niektóre inne zawody medyczne, których kwalifikacje mają zostać wskazane w akcie wykonawczym do ustawy, jest zbyt daleko idąca. Projekt ustawy tworzy kolejny wyłom w zakresie uprawnień przypisanych dotychczas wyłącznie do zawodu lekarza, co zagraża bezpieczeństwu pacjentów i obniża standard udzielanych świadczeń zdrowotnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   lekarz dentysta   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH