PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NRL: należy ścigać za ataki na medyków

Autor: nieck • Źródło: en
30-07-2021, 15:39
NRL: należy ścigać za ataki na medyków Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja (fot. PTWP)
W okresie walki z pandemią i dezinformacją na temat szczepionek, ataki na medyków prowadzących akcję szczepień przeciwko COVID-19 powinny być ścigane, uważa prezes NRL.

  • Potrzebne jest zdecydowana reakcja władz na atak na punkt szczepień w Grodzisku Mazowieckim, z takim apelem do premiera Mateusza Morawieckiego wystąpił prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja.
  • Pismo w tej sprawie przekazane zostało ministrowi spraw wewnętrznych i administracji Mariuszowi Kamińskiemu oraz ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu Zbigniewowi Ziobrze.
  • Prezes NRL podkreśla, że reakcje organów ścigania na tego typu zdarzenia powinny być szybkie i skuteczne.

 Agresja, wrogość czy pogarda wobec medyków w związku z prowadzoną akcją szczepień przeciwko COVID-19, wymagają przejścia od słów do czynów, czyli zmiany postawy organów ścigania.

Prezes NRL zaapelował m.in. o natychmiastową i zdecydowaną reakcję władz publicznych na atak przeprowadzony na punkt szczepień w Grodzisku Mazowieckim oraz o przerwanie dotychczasowej bezczynności organów ścigania w odniesieniu do naruszających prawo zachowań wymierzonych w osoby walczące z pandemią. 

Wskazane ściganie agresorów w trybie z oskarżenia publicznego

Niestety, niemal każdy lekarz publicznie wypowiadający się w sprawie pandemii i szczepień, przedstawiający oparte na aktualnej wiedzy medycznej informacje i zalecenia, spotyka się z hejtem czy groźbami. Mimo wcześniej składanych deklaracji medycy nie otrzymują ani wsparcia, ani wzmocnienia ochrony przed atakami tzw. środowisk antyszczepionkowych.

Zgłaszane przez samorząd lekarski do organów ścigania przestępstwa wciąż spotykają się z odmową ścigania w trybie oskarżenia publicznego albo z decyzją o umorzeniu postępowania.

Prezes NRL podkreślił, że aktywność publiczna lekarzy, mająca na celu propagowanie aktualnej wiedzy medycznej na temat COVID-19 oraz szczepień ochronnych, jest działalnością prowadzoną w interesie publicznym – społeczeństwa i rządu, dzięki której mamy szansę na powrót do normalności. Będzie to niemożliwe, jeśli społeczeństwo nie osiągnie niezbędnego poziomu wyszczepienia i jeśli fala dezinformacji na temat koronawirusa i szczepień pozostanie bezkarna.

Zatem każdy przejaw agresji i czyn zabroniony wymierzony w medyków w związku z ich działalnością medyczną i prozdrowotną, powinien być ścigany z oskarżenia publicznego, a ataki godzą nie tylko w dobra osób bezpośrednio zaatakowanych, lecz są atakiem na bezpieczeństwo zdrowotne całego społeczeństwa.

Bierność władz groźna dla zdrowia obywateli

W opinii prezesa NRL, przy bierności organów ścigania, uda się zastraszyć lub zniechęcić medyków do propagowania informacji opartych o aktualną wiedzę medyczną i tym samym społeczeństwo pozostanie na pastwie osób siejących dezinformację i hejt. W piśmie stwierdzono, że bierność organów ścigania wobec ruchów antyszczepionkowych i antycovidowych zwiększa zagrożenie życia i zdrowia polskich obywateli.

Prezes NRL podkreślił również, że w obecnej fazie pandemii, kiedy walka o zdrowie i życie obywateli polega nie tylko na walce z wirusem, ale również z dezinformacją i agresją, reakcje organów ścigania na tego typu zdarzenia powinny być szybkie, sprawne i skuteczne. W związku z tym zaapelował o zweryfikowanie dotychczasowej postawy i podejścia organów ścigania wobec sprawców przestępstw związanych z atakami na medyków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   NIL   roszczenia pacjentów   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH