PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

NRL domaga się od MZ działań ws ograniczenia palenia tytoniu

Autor: nieck • Źródło: en
26-02-2021, 12:22
NRL domaga się od MZ działań ws ograniczenia palenia tytoniu Nałóg nikotynowy u połowy uzależnionych zaczyna się od palenia papierosów (fot. Pixabay)
Opodatkowanie wyrobów nikotynowych to sposób na ograniczenie nałogu palenia tytoniu. NRL apeluje, by rozważyć taką możliwość przy okazji prac sejmu nad projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do Ministerstwa Zdrowia, aby przy okazji toczących się obecnie prac Sejmu RP nad projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, zacząć rozmowy na temat możliwości wpływu  prozdrowotne zachowania społeczeństwa poprzez opodatkowanie wyrobów nikotynowych.

Podatek skuteczniejszy niż argumenty

Konsumpcja papierosów i narażenie na działanie dymu tytoniowego są corocznie przyczyną śmierci i chorób w Polsce około 60-70 tys. ludzi. Niestety liczba ta, pomimo ogólnoświatowych trendów i rosnącej mody na niepalenie nie maleje. Świadczyć to może, iż przyjęta przez rząd polityka antynikotynowa, szczególnie w zakresie finansowych i podatkowych stymulantów porzucania palenia nie jest w pełni skuteczna, a możliwości podatku akcyzowego jako daniny, która w założeniu powinna przyczyniać się do ograniczenia palenia, nie są w pełni wykorzystywane. Co istotne, zgodnie z art. 6 Ramowej Konwencji Światowej Organizacji Zdrowia o Ograniczeniu Użycia Tytoniu z 21 maja 2003 r. środki cenowe i podatkowe, jakie mogą podjąć państwa, stanowią najskuteczniejszy sposób ograniczania konsumpcji wyrobów tytoniowych przez różne grupy społeczne, a w szczególności ludzi młodych.

Polska jest krajem, gdzie poziom opodatkowania papierosów jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej. Powoduje to, że produkt ten jest dostępny nie tylko dla młodzieży, ale i dla osób mniej zamożnych i słabiej wykształconych. To sytuacja sprzyjająca rozwojowi nałogu. Dobitnym dowodem na to są wyniki analiz przedstawionych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH, którego badania wykazały, iż papierosy są głównym medium inicjacji nikotynowej w Polsce.

Młodzi ludzie kontakty z nikotyną mają poprzez:
- palenie papierosów 52 proc.,
-  używanie papierosów elektronicznych 30,5  proc.,
- tabaka 4,4 proc.,
- papierosy ręcznie skręcane 3,2 proc.

Na domiar złego polski rynek papierosów zdominowany został przez papierosy najtańsze. Z tego też względu, koniecznym jest podjęcie odpowiednich kroków fiskalnych, aby skutecznie zminimalizować to zjawisko. Zgodnie z koncepcją podatku akcyzowego, prócz celów fiskalnych podatek ten ma za zadanie modelowanie odpowiedniego, prozdrowotnego zachowania konsumentów. Narzędziem realizacji tego postulatu powinna być podwyżka akcyzy kwotowej na papierosy. Jeżeli bowiem podstawowym celem podatku akcyzowego nakładanego na papierosy jest odwodzenie konsumentów od palenia, podatek ten powinien być pobierany od zachowania, do którego konsumenci mają być zniechęcani, czyli w tym wypadku od liczby palonych papierosów. Pozwoli to na realizację postulatu zmniejszenia dostępności cenowej papierosów wśród konsumentów oraz ich spożycia. Przychody państwa z tytułu podatku akcyzowego w pierwszej kolejności powinny natomiast zasilać budżet publicznego płatnika świadczeń opieki zdrowotnej, podkreślają w apelu samorządowcy.

 

 Więcej: nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   palenie tytotniu  

POLECAMY W SERWISACH