PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

NRL: apeluje do Prezydenta RP o niepodpisywanie ustawy o kadrach medycznych

Autor: nieck • Źródło: en
21-12-2020, 11:39
NRL:  apeluje do Prezydenta RP  o niepodpisywanie ustawy o kadrach medycznych Wspólny protest samorządów zawodów medycznych (fot. pixabay)
Naczelna Rada Lekarska wystosowała do Prezydenta RP Andrzeja Dudy apel, by powstrzymał się od podpisania niebezpiecznej ustawy o kadrach medycznych oraz o pilne spotkanie z przedstawicielami samorządów medycznych.

Niestety, projekt ustawy wprowadza niebezpieczną liberalizację dostępu do wykonywania zawodów medycznych w Polsce, samorządowcy po raz kolejny przypominają o tym w apelu wystosowanym do Prezydenta RP:

...samorządy zawodów medycznych, reprezentujące ponad pół miliona profesjonalistów medycznych, zwracają się do Pana z apelem o niepodpisywanie ustawy z 27 listopada 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych.

Zawarte w ustawie rozwiązania nie gwarantują rzeczywistej weryfikacji kwalifikacji osób dopuszczanych do wykonywania zawodów medycznych, aktualności posiadanej przez nich wiedzy medycznej ani nawet ich zdolności do komunikowania się z pacjentem w języku polskim. Tak szerokie i niekontrolowane otwarcie systemu ochrony zdrowia na osoby, które wykształcenie oraz kwalifikacje zawodowe zdobyły w krajach, w których systemy kształcenia w zawodach medycznych są istotnie różne od standardów przyjętych na obszarze Unii Europejskiej nie znajduje uzasadnienia nawet w trwającym obecnie stanie epidemii.

Ustawa w tym kształcie jest w naszej ocenie sprzeczna z art. 17 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie, w jakim dotyczy zagadnień związanych z przyznawaniem i potwierdzaniem prawa do wykonywania zawodu. Neguje osadzone w ustawie zasadniczej uprawnienia i obowiązki samorządów zawodowych w zakresie sprawowania pieczy nad wykonywaniem zawodów zaufania publicznego oraz uniemożliwia ich sprawowanie przez samorządy zawodowe w rzeczywisty i odpowiedzialny sposób.

Stanowczo za odrzuceniem projektu w całości opowiedziały się Naczelna Rada Lekarska, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Krajowa Izba Fizjoterapeutów, Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych.

Więcej: nil.org.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   lekarz dentysta   kwalifikacje zawodowe  

POLECAMY W SERWISACH