PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nowy rok szkolny: pora na dzielenie się uśmiechem

Autor: miro • Źródło: ms
01-09-2021, 07:46
Nowy rok szkolny: pora na dzielenie się uśmiechem Zakończona, VIII edycja programu „Dziel się Uśmiechem”
IX edycja programu „Dziel się Uśmiechem” będzie trwała od 1 września 2021 r. do czerwca 2022 r. Wydarzenie to zasięgiem obejmie szkoły podstawowe w całej Polsce. W zajęciach edukacyjnych ma wziąć udział 70 tys. dzieci z klas I-III szkół podstawowych.

Głównym celem projektu jest prozdrowotna edukacja dzieci w wieku szkolnym na temat prawidłowej higieny jamy ustnej, a w konsekwencji zmniejszenie liczby dzieci z problemem próchnicy w Polsce.

W tym celu zaangażowani zostaną nauczyciele szkół podstawowych, którzy od października 2021 r. do kwietnia 2022 r. będą przeprowadzać zajęcia edukacyjne w swoich placówkach.

Polski Czerwony Krzyż wspólnie z partnerami przygotował materiały edukacyjne dla nauczycieli, obejmujące scenariusze lekcji, prezentacje multimedialne, karty pracy oraz animację podsumowującą „4 proste kroki dla zdrowych i czystych zębów”.

W ramach programu przewidziane są zajęcia zgrupowane w następujących blokach tematycznych:
- „Moje zęby” związane z budową, rolą i funkcjami zębów oraz ich rodzajami, podczas których wskazywane są powody, dla których trzeba dbać o zęby;
- „Cztery kroki dla zdrowych i czystych zębów”, w których położono nacisk na zasady prawidłowego i skutecznego mycia zębów, a także zaznajomienie z dodatkowymi środkami higieny jamy ustnej; omawiana jest też rola gumy bezcukrowej w zachowaniu higieny jamy ustnej, a także znaczenie regularnych kontroli stomatologicznych;
- „Sprzymierzeńcy zdrowych zębów”, które poruszają temat roli fluoru, diety i śliny w zachowaniu zdrowia jamy ustnej;
- „Idę do dentysty” wyjaśniające specyfikę pracy lekarza dentysty, oswajające z wizytą w gabinecie dentystycznym i rozpraszające lęki z nią związane.

W ramach programu każdy uczeń otrzyma specjalny zeszyt ćwiczeń. Dzięki rozwiązaniu zadań z książeczki, dzieci utrwalą wiedzę zdobytą na lekcjach. Zeszyty, których używać będą uczniowie mają interaktywny charakter – zawierają ćwiczenia, zagadki, krzyżówki - dlatego zachęcą najmłodszych uczestników do aktywnego zaangażowania.

Wydarzenie „Dziel się Uśmiechem” jest organizowane nieprzerwanie od 2013 r. przez Polski Czerwony Krzyż i firmę Mars Polska we współpracy z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym i Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej.

Harmonogram programu „Dziel się Uśmiechem”
Rozpoczęcie programu  2021-09-01
Rozpoczęcie lekcji  2021-10-01
Zakończenie zajęć dla dzieci 2022-04-30
Zakończenie programu 2022-06-30

W minionym roku szkolnym prawie 100 tys. uczniów klas I-VI z ponad 740 szkół podstawowych wzięło udział w lekcjach poświęconych prawidłowej higienie jamy ustnej. Do tej pory programem zostało objętych łącznie ponad 700 tys. uczniów.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH