PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nowotwory takie jak rak jamy ustnej. Można ich uniknąć

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
29-06-2022, 20:03
Nowotwory takie jak rak jamy ustnej. Można ich uniknąć Wielu nowotworom można zapobiec, profilaktyce służą badania skryningowe Fot. Shutterstock
W Europie każdego roku diagnozuje się blisko  2,7 mln nowotworów. Każdego roku 1,3 mln osób umiera z powodu tych chorób. Najnowsze dane Europejskiej Agencji Środowiska.
  • Wielu nowotworom można zapobiec, aby jednak profilaktyka była skuteczna, świadomość ryzyka powodowanego przez różne czynniki powinna być wysoka
  • W państwach europejskich, nowotwory to  druga w kolejności przyczyna śmierci po chorobach układu krążenia
  • W skali świata 23 proc. nowych przypadków raka przypada na Europę i 20 proc. zgonów. 

Europa choruje na nowotwory

Mimo że populacja kontynentu obejmuje zaledwie 10 proc. ludności świata, to pojawia się w na nim 23 proc. nowych przypadków raka na świecie i 20 proc. zgonów.

Nowotwory to w Europie druga w kolejności przyczyna śmierci, po chorobach układu krążenia. To również najpowszechniejsze schorzenia niezakaźne, którym można zapobiegać - piszą specjaliści.

Oprócz strat ludzkich, powodują one gigantyczne koszty ekonomiczne. Badania wskazują, że nawet 40 proc. przypadków raka w europejskiej populacji związanych z jest z różnymi zewnętrznymi czynnikami, których wpływ można zmniejszyć.

Rzuć palenie, zrzuć nadwagę, zrezygnuj z alkoholu. Profilaktyka nowotworów jest prosta

Eksperci wymieniają styl życia (w tym palenie, picie, złą dietę, otyłość), niektóre infekcje, rakotwórcze chemikalia, azbest, promieniowanie UV, gromadzący się w pomieszczeniach radon i zanieczyszczenie powietrza.

Same środowiskowe czynniki ryzyka odpowiadają w Europie za 5 proc. zgonów z powodu nowotworów.

Polska znajduje się pod tym względem w europejskiej średniej.

Ze względu na luki w informacjach, liczby te mogą być jednak niedoszacowane - zwracają uwagę specjaliści.

Europa organizuje już różnorodne projekty, które mają ograniczyć skalę problemu.

Poprawić jakość życia 3 mln Europejczyków do 2030

Europe's Beating Cancer Plan to polityczna inicjatywa, która ma za zadanie "odwrócić groźną falę", odpowiadając na potrzebę zapobiegania, leczenia i opieki nad chorymi.

EU Cancer Mission za cel przyjęła poprawę do 2030 roku życie 3 mln osób, wspierając profilaktykę, leczenie i pomagając osobom chorym oraz ich rodzinom.

European Code Against Cancer to z kolei inicjatywa Komisji Europejskiej, która zajmuje się informowaniem ludności o możliwych sposobach zapobiegania rakowi.

Roadmap on carcinogens to zorganizowana m.in. przez Komisję Europejską akcja podnoszenia świadomości na temat rakotwórczych związków obecnych w miejscach pracy.

Natomiast Knowledge Centre on Cancer wspiera koordynację związanych z nowotworami działań Komisji Europejskiej.

-Działaniu środowiskowych i związanych z miejscem pracy czynników ryzyka nowotworów można zapobiegać, a jego ograniczenie to klucz do zmniejszenia obciążenia Europy nowotworami - podkreślają autorzy raportu.

-Jednocześnie ludzie mają ograniczone możliwości chronienia siebie przed większością środowiskowych i związanych z pracą zawodową zagrożeń. Oznacza to, że potrzebne i wskazane są odpowiednie strategie oparte na regulacjach - dodają specjaliści.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
rak jamy ustnej   nowotwór  

POLECAMY W SERWISACH