PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nowe zagrożenie w pandemii. Krup u dzieci jako wynik zakażenia koronawirusem

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
06-07-2022, 11:39
Nowe zagrożenie w pandemii. Krup u dzieci jako wynik zakażenia koronawirusem Fot. Shutterstock
Wariant Omikronu, coraz powszechny w wielu krajach całego świata, jest podejrzany o powodowanie  u dzieci krup, czyli podgłośniowego zapalenia krtani. Najnowszy raport naukowców.
  • Krup, czyli podgłośniowe zapalenie krtani, to choroba górnych dróg oddechowych u dzieci, przenoszona drogą kropelkową
  • Na krup wirusowy najczęściej chorują dzieci poniżej 6. roku życia
  • Krup może być przyczyną hospitalizacji, jeśli leczenie nie daje poprawy

Sprawcą krupu dziecięcego. Rozpowszechniony obecnie Omikron 

Krup jest chorobą typową dla wieku dziecięcego. Badania opublikowane w 2005 r. przez "Plos Medicine" wykazały, że główną jej przyczyną jest koronawirus HCoV-NL63. Jednym z ich autorów był prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Wcześniejsze badania sugerowały, że ten sam wirus może być związany z zapaleniem oskrzelików (bronchiolitis), również występującym głównie u dzieci.

Najnowsze obserwacje sugerują, że rozprzestrzeniający się ostatnio na świecie wariant koronawirusa SARS-CoV-2 o nazwie Omikron też może powodować krup u dzieci. Na łamach "JAMA Network" informują o tym specjaliści z Minneapolis. Badano przypadki tej choroby u dzieci w okresie od 1 stycznia 2021 r. i 26 marca 2022 r., do jakich doszło w USA.

Omikron groźniejszy niż Alfa. Częściej powoduje krup

Amerykańscy badacze twierdzą, że wymagające leczenia szpitalnego podgłośniowe zapalenie krtani częściej zdarzało się w okresie, kiedy pojawił się Omikron, niż wtedy, gdy występował wariant Alfa lub inne odmiany SARS-CoV-2.

Krup mogą wywoływać również inne wirusy, powodujące paragrypę, jak również rhionowirusy, nterowirusy oraz wirusy grypy. Zachorowalność na te chorobę jest jednak niewielka. Choroba najczęściej atakuje dzieci do piątego roku życia, najczęściej chłopców. Jej objawami są świszczący i płytki oddech, opuchnięcie i zwężenie gardła utrudniające oddychanie, chrypka, katar, gorączka oraz powiększenie węzłów chłonnych.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zakażenia   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH