PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nowa wersja Omikronu jeszcze bardziej zakaźna

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
31-01-2022, 16:28
Nowa wersja Omikronu jeszcze bardziej zakaźna Kolejną wersją Omikronu jeszcze łatwiej się zarazić. Fot. Shutterstock
Omikron niestety ewoluuje. Duńczycy wykryli, że podwariant BA.2 Omikronu, który obecnie dominuje zakażenia SARS-CoV-2 w Danii, jest jeszcze bardziej zakaźny niż poprzednik BA.1
  • Badania  duńskiej agencji kontroli chorób zakaźnych (SSI) wykazały, że podwariant Omikronu BA.2 z łatwością zakaża osoby zaszczepione.
  • Dzięki łatwości w przenoszeniu się i transmisji właśnie ta wersja koronawirusa dominuje obecnie w Danii.
  • Ryzyko hospitalizacji nie zmienia się przy nowym podwariancie BA.2.

 - Doszliśmy do konkluzji, że Omikron BA.2 jest z natury bardziej zakaźny niż BA.1. Posiada on także właściwości, które zmniejszają odporność na zachorowanie nawet u zaszczepionych - przekazano w zbiorczej publikacji SSI, Uniwersytetu Kopenhaskiego, duńskiego państwowego urzędu statystycznego oraz Duńskiego Uniwersytetu Technicznego.

O 1/3 wyższe ryzyko zachorowania po kontakcie z Omikronem BA.2

-Jeżeli w domu miałeś kontakt z Omikronem BA.2, występuje 39 proc. szans na zakażenie w ciągu siedmiu dni. Przy podwariancie BA.1 to prawdopodobieństwo w takich samych okolicznościach wynosi 29 proc. - poinformował prowadzący badanie Frederik Plesner. Dane te wskazują na to, że BA.2 jest bardziej zakaźny od BA.1 o około 33 proc. - zauważył.

Ponadto wstępne analizy SSI wykazały, że przy obu podwariantach Omikronu nie zmienia się ryzyko hospitalizacji.

Świat opanowany przez Omikron 

Duńskie badanie potwierdza wstępne analizy Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) z ubiegłego tygodnia, które wykazały, że BA.2 wydaje się mieć znacznie wyższą zdolność rozprzestrzeniania się niż poprzednik - podaje Reuters.

Pierwsze próbki zawierające BA.2 zbadano na Filipinach, nadal nie jest jednak jasne, gdzie podwariant pojawił się po raz pierwszy. Został on dotychczas wykryty m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Norwegii. W Danii odpowiada on za koło 82 proc. wszystkich przypadków SARS-CoV-2.

Według informacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wariant Omikron dzieli się na trzy podwarianty - BA.1, BA.2 oraz BA.3. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH