We wrześniu zakończyła się kadencja  dr. Gerharda Konrada Seebergera, obecnie na czele największej na świecie organizacji reprezentującej środowisko lekarzy stomatologów stoi pierwszy przedstawiciel Afryki, a zarazem czwarta kobieta.

Po ośmiu latach w Radzie FDI oraz dwóch w roli prezydenta-elekta szefostwo w FDI objęła prof. Ihsane Ben Yahya. Pani Profesor jest dziekanem Wydziału Stomatologii na Uniwersytecie Medycznym Króla Mohammeda VI w Casablance (Maroko). 

– Po pierwsze, chciałabym wyrazić wdzięczność wszystkim członkom FDI, którzy obdarzyli mnie swoim zaufaniem. Jestem podekscytowana i poruszona tym, że mogę – wraz ze wszystkimi stowarzyszeniami członkowskimi i partnerami FDI – spełnić moje największe marzenie: służyć społeczności stomatologów na całym świecie, a za ich pośrednictwem zapewnić lepsze zdrowie jamy ustnej i ogólny dobrostan mieszkańcom ich krajów, mówiła Ihsane Ben Yahya, dziękując za wybór na stanowisko prezydenta w latach 2021–2023.

.– Jako Marokanka i Afrykanka jestem zaszczycona, że mogę nieść głos światowej stomatologii. Przyznam się, że moje skromne doświadczenie zawodowe jako pedagoga troszczącego się o dobro swoich studentów i ich przyszłość zawodową oraz jako osoby zarządzającej strukturami szpitalnymi nauczyło mnie tolerancji, umiejętności wsłuchiwania się w różne głosy (również te, które wyrażają odmienne opinie), otwartości na wszelkie debaty w całkowitej przejrzystości oraz poszanowaniu zasad etyki. – dodała nowa prezydent Światowej Federacji Dentystycznej.

Prof. Ihsane Ben Yahya jest czwartą kobietą piastującą stanowisko prezydenta FDI. Warto wspomnieć, że pierwsza kobieta stanęła na czele tej organizacji dopiero w 2005 roku – 105 lat po utworzeniu Fédération Dentaire Internationale. Po pochodzącej z Belgii dr Michèle Aerden funkcję szefowych FDI pełniły także przedstawicielki Hongkongu/Chin oraz Stanów Zjednoczonych.

 Wyłoniono także nowego prezydenta-elekta. W latach 2021–2013 funkcję tę pełnić będzie dr Gregory Chadwick, dziekan East Carolina University School of Dental Medicine (USA). Dr Chadwick ma duże doświadczenie w kierowaniu organizacjami zrzeszającymi lekarzy dentystów – w latach 2001–2002 był prezesem Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego (ADA).