PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nowa formuła programu Dziel się Uśmiechem

Autor: miro • Źródło: ms
02-09-2021, 13:54
Nowa formuła programu Dziel się Uśmiechem Ogólnopolski program edukacyjny „Dziel się Uśmiechem”
Ogólnopolski program edukacyjny „Dziel się Uśmiechem”, prowadzony od 2013 r. przez Polski Czerwony Krzyż oraz firmę Mars Polska, w 2021 r. zyskał nową, odświeżoną i dostosowaną do panującej sytuacji formułę.
  • Zajęcia edukacyjne na temat prawidłowej higieny jamy ustnej w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”, będą w roku szkolnym 21/22 skierowane do 70 tys. uczniów.
  • Program „Dziel się Uśmiechem” jest w całości finansowany przez Mars Polska, który co roku przekazuje na jego realizację 1 proc. ze sprzedaży bezcukrowych gum Orbit we wrześniu i październiku.
  • Działania edukacyjne są bezcenne, częstotliwość występowania próchnicy zębów wzrasta z 41,1 proc. w grupie dzieci w wieku 3 lat aż do 93,2 proc. w wieku 18 lat. 

     

Profilaktyka próchnicy: bohaterowie materiałów edukacyjnych 

Przygotowane nowe materiały edukacyjne można wykorzystać zarówno podczas klasycznych lekcji, jak i zajęć zdalnych. Uczniowie klas I-III ze szkół podstawowych z całej Polski zdobędą wiedzę dotyczącą zasad dbania o zęby w towarzystwie: Superwiewiórki oraz Superdentystki Alicji. Postacie, poprzez łamigłówki i gry edukacyjne, pomogą poznać dzieciom cztery kroki prowadzące do zdrowych i czystych zębów.

- Jako współorganizatorowi programu zależy nam bardzo na tym, aby z profilaktyką trafić do jak największej liczby dzieci. Nie byłoby to możliwie, gdyby nie ogromne zaangażowanie nauczycieli, którzy przekazują tak istotną wiedzę kolejnym pokoleniom – powiedziała Małgorzata Szukała, kierownik działu promocji i pozyskiwania dochodów w biurze Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Aby wesprzeć nauczycieli w prowadzeniu ciekawych zajęć, stworzono specjalne scenariusze z propozycją zadań, zabaw i eksperymentów oraz prezentacje multimedialne i animację, które w ciekawy sposób wyjaśniają najważniejsze zasady prawidłowej higieny jamy ustnej.

Profilaktyka próchnicy jak zawsze wyjątkowo potrzebna 

Realizowany od lat program edukacyjny jest odpowiedzią na utrzymujący się problem próchnicy wśród polskich dzieci. Częstotliwość występowania próchnicy zębów wzrasta z 41,1 proc. w grupie dzieci w wieku 3 lat aż do 93,2 proc. w wieku 18 lat. Próchnica zębów stałych pojawia się w krótkim czasie po pojawieniu się pierwszych zębów trzonowych, tzw. szóstek. U dzieci i młodzieży to właśnie one najczęściej są atakowane przez próchnicę. Można temu jednak łatwo zapobiegać poprzez odpowiednią profilaktykę – mówi prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

Znaczenie profilaktyki podkreśla również Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego – prof. Marzena Dominiak: Profilaktyka jest podstawą dbania o zdrowie jamy ustnej. Stosowanie 4 kroków, takich jak szczotkowanie, używanie płynu i nici dentystycznej, sięganie po bezcukrową gumę do żucia, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów po posiłku oraz regularne kontrole u dentysty, to podstawa zdrowego uśmiechu.

Mars finansuje program „Dziel się Uśmiechem” 

Program „Dziel się Uśmiechem” jest w całości finansowany przez Mars Polska. Firma co roku przekazuje na jego realizację 1 proc. ze sprzedaży bezcukrowych gum Orbit we wrześniu i październiku.

- Próchnica wśród najmłodszych jest wciąż dużym problemem, ale wierzymy, że edukacja może poprawić tę sytuację. Wiadomo, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę, dlatego cieszymy się, że po raz kolejny zorganizujemy angażujące zajęcia edukacyjne dla 70 tys. uczniów, podczas których dowiedzą się, jak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej – mówi Daria Kulińska, dyrektorka ds. korporacyjnych Mars Polska.

Ambasadorką, podobnie jak w poprzednich latach, została aktorka i mama – Magdalena Różczka.

Program we wrześniu i październiku będzie wspierany kampanią TV i digitalową, działaniami w punktach sprzedaży oraz komunikacją PR.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH