PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Nowa Demokracja – TAK ma pomysł na polską stomatologię?

ms
19-11-2020, 12:12
Nowa Demokracja – TAK ma pomysł na polską stomatologię? Stomatologia według partii Nowa Demokracja – TAK
Partia polityczna Nowa Demokracja – TAK przedstawiła propozycje dotyczące ochrony zdrowia Polaków w zakresie stomatologii.

Najpierw ocena stanu jamy ustnej Polaków:

Ze stanem uzębienia Polaków jest źle. Dziś jak można przeczytać w badaniach już 80 proc. dwunastolatków i 98 proc. dorosłych ma próchnicę. 96 proc. dorosłego społeczeństwa nie ma sanacji jamy ustnej. Koszty indywidualne i społeczne takiego stanu rzeczy są nie do wyliczenia. Mówimy tu o miliardach złotych, które tracimy co roku na ten cel. W latach 90-tych sprawę miały rozwiązać Kasy Chorych jednak ten system jeszcze pogłębił problem stanu uzębienia Polaków i bardzo obniżył jakość leczenia.
Komentarz red.: nic nowego pod słońcem.

Polska jest na szarym końcu w statystykach UE w innowacyjnych technologiach dentystycznych i możliwościach wytwórczych nowoczesnych prac protetycznych.

Komentarz red.: polska stomatologia zorientowana na out of pocket jest jedną z nowocześniejszych w Europie, ale powszechnego dostępu do niej nie ma, a to ze względu na siłę nabywczą Polaków.

W liczbie zakładanych implantów per capita wyprzedza nas nawet Mołdawia i Armenia.
Komentarz red.: to nie jest wskaźnik poziomu zdrowia jamy ustnej.

Do tej pory żadna ekipa rządząca nie próbowała rozwiązać tego problemu.
Co zrobić aby rozwiązać ten problem?
Proponujemy proste i chyba jedyne rozwiązanie tego problemu bez angażowania dodatkowych środków z budżetu państwa.
1) Wprowadzamy obowiązkowe wizyty dzieci i młodzieży do 18 roku życia u wybranego dentysty i pokrycie kosztów realną wyceną przez ubezpieczyciela.
Komentarz red.: lekarze dentyści się ucieszą - realna wycena to oczywiście realne dodatkowe miliardowe pieniądze z systemu.

2) Dzieci i młodzież do 18 roku życia powinni być pod pieczą lekarza prowadzącego wybranego przez opiekunów, tak aby w 18 roku życia wstępowali w dorosłość z sanacją jamy ustnej i poprawnie działającym aparatem żucia.
Komentarz red.: kto za to zapłaci rodzice z własnej kieszeni (teraz też mogą), czy w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego realne dodatkowe pieniądze z systemu?

3) Osoby po 18 roku życia będą miały obowiązek przynajmniej raz w roku odbyć wizytę u lekarza dentysty (opłaconą przez system ubezpieczeń) w celu stwierdzenia sanacji. W przypadku jej braku należy uzębienie wyleczyć, a w wypadku gdy to nie nastąpi pacjent będzie miał podwyższoną składkę ubezpieczenia zdrowotnego.
Komentarz red.:
- wizyta w celu stwierdzenia sanacji?

- kto ma płacić za wyleczenie (pacjent z własnej kieszeni – teraz też może), jeśli z systemu - to wymagałoby to olbrzymich miliardowych dodatkowych nakładów,
- kto rozpatrywałby spory o przyczynach braku sanacji (pacjent wskazywałby na lekarza dentystę, a lekarz dentysta na pacjenta),
- kto opłaci komisje stwierdzające autorytatywnie gdzie leży przyczyna zła, kto w takich komisjach zasiadałby: organizacje pacjenckie, przedstawiciele ubezpieczyciela, przedstawiciele korporacji zawodowej?
- kto za to wszystko zapłaci?

SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   Ministerstwo Zdrowia   stomatologia  

POLECAMY W SERWISACH