PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nominacje do wyróżnienia od dentystów. OIL Warszawa zbiera wnioski

Autor: miro • Źródło: ms
13-07-2022, 18:16
Nominacje do wyróżnienia od dentystów. OIL Warszawa zbiera wnioski Statuetki św. Apolonii dla wspierających lekarzy dentystów
Termin złożenia wniosku o przyznanie Statuetki św. Apolonii, honorującej osoby, firmy, organizacje oraz instytucje, które w sposób szczególny wspierają środowisko lekarzy dentystów OIL w Warszawie - upływa 31 lipca.
  • Do kogo trafi statuetka św. Apolonii? Wnioski o nominacje można składać do końca lipca 2022 r.
  • Laureaci statuetki św. Apolonii to osoby, ale także firmy integrujące i wspierające stomatologów, mające ich zaufanie
  • Dotychczas uhonorowano statuetkami dwie osoby prof. Dorotę Olczak - Kowalczyk i prof. Agnieszka Mielczarek
  • Dzień patronki dentystów - św. Apolonii, która zginęła podczas pogromu chrześcijan w 249 r. w Aleksandrii przypada na 9 lutego

Statuetka św. Apolonii przyznawana jest raz w roku, jednemu laureatowi przez Okręgową Radę Lekarską w Warszawie (na wniosek kapituły). To będzie dopiero trzecie tego typu wyróżnienie, ustanowione w 2020 r. 

ORL w Warszawie przypomina, że wniosek o przyznanie statuetki powinien być złożony w zaklejonej kopercie w sekretariacie prezesa ORL, zaadresowanej bezpośrednio do Kanclerza Kapituły. Dopuszcza się również możliwość składania wniosków drogą mailową:biuro@oilwaw.org.pl

Dla kogo statuetka św. Apolonii  

Artystyczna rzeźba, będąca alegorią postawy św. Apolonii, trafia do osób, które w ocenie środowiska lekarzy dentystów OIL w Warszawie są najbardziej godne szacunku,  zawsze służą koleżankom i kolegom fachową radą, życzliwą pomocą i niezawodnym wsparciem.

Dr n. med. Dariusz Paluszek, wiceprezes ORL w Warszawie, wręczając w 20202 r. pierwszą statuetkę św. Apolonii prof. Dorocie Olczak – Kowalczyk, zaznaczył, że samorząd lekarski szukał możliwości wyróżnienia osoby, która przez środowisko lekarzy dentystów byłaby nie tylko postrzegana za postać integrującą i wspierającą stomatologów, mającą ich zaufanie, ale także takiej, która zapracowała sobie na wyjątkowe miano przyjaciela stomatologów.

 W 2021 r. statuetkę św. Apolonii otrzymała prof. Agnieszka Mielczarek, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Lekarsko - Stomatologicznego WUM.

Kim była św. Apolonia. Ważna dla dentystów 

Przypomnijmy, że dzień patronki dentystów - św. Apolonii, która zginęła podczas pogromu chrześcijan w 249 r. w Aleksandrii przypada na 9 lutego.

Podczas pogromu chrześcijan w Aleksandrii Apolonia była już starszą kobietą. Rzymscy żołnierze próbowali torturami wymóc wyrzeczenie się wiary. Źródła podają, że złamano jej szczękę, wybito część zębów, a te które nie wypadły pod wpływem uderzeń, po kolei wyrwano. Cierpienie chrześcijanki skończyło się wraz z jej męczeńską śmiercią na płonącym stosie.

Nic zatem dziwnego, że przez wieki św. Apolonia była wzywana w chorobach dziąseł, szczęki i przy bólu zębów. Jest też patronką wszystkich dentystów.

Kult św. Apolonii. Wiele relikwii  

Relikwii św. Apolonii jest wyjątkowo wiele. Duża ich część znajdowała się w nieistniejącym już kościele św. Apolonii w Rzymie. Głowę świętej umieszczono w bazylice NMP na Zatybrzu, ręce - w bazylice św. Wawrzyńca za Murami. Inne relikwie znajdują się: w kościele jezuitów w Antwerpii, w katedrze w Porto i w Kolonii.

W sztuce najczęściej ukazywana jest scena męczeństwa św. Apolonii. Zdarzały się także wizerunki, na których przedstawiano Apolonię z naszyjnikiem, z jednym z wyrwanych jej zębów. Święta była uwieczniona na obrazach m.in. przez Guido Reni, Carlo Dolci, polskiego malarza baroku Szymona Czechowicza, a nawet przez czołowego przedstawiciela pop-artu Andy Warhola.

Specjalne emisje znaczków z jej podobizną uświetniały XIII Kongres Towarzystwa Stomatologicznego w San Marino w 1979 r. oraz LXX Kongres FDI w Wiedniu w 1982 r. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH