PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NIL: najwyższy czas na podwyżki wynagrodzeń!

Autor: nieck • Źródło: smn
17-06-2016, 18:31
NIL: najwyższy czas na podwyżki wynagrodzeń! Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Naczelna Izba Lekarska po raz kolejny apeluje o ustawowe zagwarantowanie godziwych minimalnych wynagrodzeń lekarzy i lekarzy dentystów. Należy je uregulować tak, by zapewnić lekarzom odpowiednio do ich kwalifikacji należne im bezwzględne minimum.

Na konferencji prasowej w Naczelnej Izbie Lekarskiej w piątek (17 czerwca 2016r. ), Prezes NIL Maciej Hamankiewicz podkreślił, że chodzi o płace zasadnicze dla lekarzy i lekarzy dentystów zatrudnionych na umowę o pracę, bo tylko takie wynagrodzenie pomiędzy poszczególnymi zawodami powinno być porównywalne.

- Młody lekarz, który ma obowiązek zdobycia wykształcenia, musi też zakładać rodzinę, musi z czegoś utrzymać siebie i swoich bliskich. Dlatego też nasze apele dotyczą ustawowej normy czasu pracy 7 godz. 35 minut każdego dnia - zaznacza dr Hamankiewicz.

W ocenie NIL wynagrodzenie lekarzy i lekarzy dentystów na stażu powinno być równe średniej krajowej (4121,41 zł brutto).

Sytuacja dentystów rezydentów jest o tyle różna, że większość z nich zaczyna życie zawodowe we własnych przedsiębiorstwach. Ale lekarz dentysta, który chce zrobić specjalizację w trybie rezydenckim, znajduje się w takiej samej sytuacji jak inni medycy, czyli zarabia 12 zł za godzinę – mówi dla infoDENT24.pl prezes Hamankiewicz.

W ocenie NIL kolejne stopnie wynagrodzenia powinny kształtować się następująco:
- dwie średnie krajowe (8242 zł brutto) - dla lekarza bez specjalizacji
- dwie i pół średnich krajowych (10 303,53 zł brutto) - dla lekarza z pierwszym stopniej specjalizacji
- trzy średnie krajowe (12 364,23 zł brutto) - dla lekarza specjalisty.

Samorząd lekarski ma nadzieję, że ustalenie sztywnych widełek płacy zasadniczej zapisanych w ustawie powinno zatrzymać lekarzy w kraju i zagwarantować równe wynagradzanie lekarzy z tym samym wykształceniem, niezależnie od tego, w jakiej placówce i w jakim regionie kraju pracują.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
rezydentura   NIL   wynagrodzenia lekarzy dentystów  

POLECAMY W SERWISACH