PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NIL na temat dawek szczepionki przeciwko COVID-19

Autor: nieck • Źródło: en
09-03-2021, 10:00
NIL na temat dawek szczepionki przeciwko COVID-19 Eksperci panelu „Nauka przeciw pandemii” o szczepieniach przeciwko COVID-19 (fot. Pixabay)
NIL wyjaśnia czy można odroczyć podanie drugiej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 i o ile? Odpowiadając na najczęstsze wątpliwości, tłumaczy także dlaczego podanie drugiej dawki jest niezbędne.

Dlaczego można odroczyć drugą dawkę

Priorytetem w walce z pandemią jest ochrona osób najbardziej podatnych na ciężką chorobę, a dopiero drugim celem jest zaszczepienie jak największego odsetka osób, aby zahamować epidemiczne rozprzestrzeniania się choroby. A to jedynie można uzyskać przez osiągnięcie tzw. odporności zbiorowiskowej.

Aktualnie jesteśmy na tym pierwszym etapie i kluczowe jest ograniczenia liczby osób, które na skutek zakażenia SARS-CoV-2 wymagają hospitalizacji, w tym wspomagania oddechu. Z obserwacji w badaniach klinicznych trzeciej fazy, wynika, iż podanie pierwszej dawki korzystnie wpływa na redukcję ryzyka wystąpienia objawowego COVID-19, ciężkiego przebiegu zakażenia, hospitalizacji i zgonu. Obserwacje te potwierdziły także analizy prowadzone już po dopuszczeniu szczepionek do użytku. Na przykład, w Izraelu, gdzie łącznie przebadano niemal 1,2 mln osób, skuteczność prewencji objawowego COVID-19 i ciężkiego przebiegu zakażenia w okresie 14-20 dni od podania pierwszej dawki szczepionki BioNTEch/Pfizer wyniosła odpowiednio 57 proc. i 62 proc., a w kolejnym tygodniu wzrastała odpowiednio do 66 i 80 proc.

W badaniach klinicznych szczepionek mRNA, poprzedzających ich autoryzację, opracowanych przez BioNTech/Pfizer i Modernę drugą dawkę podawano po upływie odpowiednio trzech i czterech tygodni. Jednak w przypadku szczepionki BioNTech/Pfizer niewielki odsetek uczestników otrzymał dawkę po 6-ciu tygodniach. Z nieopublikowanych analiz firm BioNTech/Pfizer i Moderna wynika, że odroczenie podania drugiej dawki do 42 dni nie miało wpływu na obserwowaną skuteczność. Już pod koniec stycznia 2021 r., Europejska Agencja Leków (EMA) wydała stanowiska zgodnie, z którym dopuszcza się możliwość wydłużenia odstępu między dawkami szczepionek mRNA do 6 tygodni. Na podobnych stanowisku stoi amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC). Wydłużenie odstępu między dawkami jest rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia.

A co ze szczepionką AstraZeneca?

Badania kliniczne poprzedzające autoryzację zaplanowano tak, by drugą dawkę podawać po upływie od 4 do 12 tygodni od otrzymania pierwszej. W związku z tym, wprowadzone w Polsce odroczenie podawania drugiej dawki tego preparatu do 12 tygodni jest zgodne z protokołem prowadzonego badania. Z dodatkowych analiz, przeprowadzonych już po autoryzacji preparatu na terenie Unii Europejskiej, wynika, iż podanie drugiej dawki po takim odstępie czasowym korzystnie wpływa na jego skuteczność. Jak obliczono, w takiej sytuacji skuteczność ochrony przed objawowym COVID-19 w okresie pomiędzy 3 a 12 tygodniem od podania pierwszej dawki osiąga wartość 76 proc., a po podaniu drugiej w 12 tygodni – rośnie do ponad 80 proc.

SŁOWA KLUCZOWE
NIL   COVID-19   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH