NIK: wątpliwości co do skutków regulacji w zakresie świadczeń stomatologicznych

Współczynniki korygujące w stomatologii
W 2019 r. wprowadzono współczynniki korygujące dla świadczeń ogólnostomatologicznych, świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. r.ż. oraz świadczeń udzielanych w dentobusie.
W uzasadnieniu do zarządzenia nr 76/2019/DSOZ wskazano, że podwyższenie wartości współczynnika korygującego dla wybranych zakresów świadczeń stomatologicznych udzielanych dzieciom miało na celu poprawę dostępności do świadczeń. Fundusz nie sprecyzował jednak sposobu poprawy dostępności do leczenia stomatologicznego. W szczególności nie zostały określone wymagania stawiane świadczeniodawcom w zakresie skrócenia czasu oczekiwania lub zwiększenia liczby udzielanych świadczeń.
Zgodnie z oceną skutków regulacji podwyższenie z 1,3 do 1,5 współczynnika korygującego dla wybranych zakresów świadczeń stomatologicznych, udzielanych dzieciom i młodzieży, miało na celu poprawę dostępności do świadczeń. Jako mierniki realizacji celu wskazano: odsetek dzieci i młodzieży korzystających z badań stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych, odsetek dzieci i młodzieży korzystających z leczenia stomatologicznego, odsetek dzieci i młodzieży korzystających z profilaktyki stomatologicznej.
Nie określono wartości bazowej i docelowej mierników. Z porównania danych zawartych w sprawozdaniach z działalności NFZ za II i IV kw. 2019 r. wynika, że liczba osób, którym w II półroczu 2019 r., a więc po wprowadzeniu podwyższonej wartości współczynnika korygującego udzielono świadczeń zdrowotnych, była niższa niż w I półroczu 2019 r.
Z porównania danych zawartych w sprawozdaniach z działalności NFZ za II i IV kwartał 2019 r. wynika, że liczba osób, którym w II półroczu 2019 r., tj. po wprowadzeniu podwyższonej wartości współczynnika korygującego udzielono świadczeń zdrowotnych, była niższa niż w I półroczu. W przypadku świadczeń ogólnostomatologicznych było to o 1 414 843 osób mniej (o 43,1 proc.) niż w I półroczu 2019 r. Z kolei liczba osób, którym udzielono świadczeń w zakresie świadczenia ogólnostomatologiczne udzielane dzieciom i młodzieży do ukończenia 18. r.ż. liczba ta była mniejsza o 341 196 osób (o 54,3 proc.) niż w I półroczu 2019 r.
Wbrew treści oceny skutków regulacji, dyrektor ds. operacyjnych NFZ wyjaśnił, że podwyższenie współczynnika miało umożliwić zastosowanie u dzieci droższych materiałów stomatologicznych w leczeniu zębów i pokryć różnicę kosztów materiałów zastępujących amalgamat stomatologiczny, jednak o rodzaju użytego materiału stomatologicznego decydował lekarz w oparciu o wskazania medyczne.
Z kolei przeprowadzenie analizy wykonania świadczeń stomatologicznych w podziale na użyty materiał stomatologiczny było niemożliwe. Sprawozdanie okresowe NFZ za IV kw. 2019 r. zostało sporządzone w sposób nierzetelny.
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
-
Częstochowa przeznacza pieniądze na stomatologię dziecięcą
bizDENT -
Im więcej osób podatnych na wirusa, tym szybciej wirus mutuje
techDENT -
We Wrocławiu rośnie mapa szkolnych gabinetów stomatologicznych
newsDENT -
Modelowe badanie kieszonek zębowych przy pomocy sondy
techDENT -
Minister Zdrowia: uproszczona procedura wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty daje gwarancję wiedzy
lexDENT -
DentalPro: włoska sieć lecznic stomatologicznych wkracza do Polski
bizDENT -
Stany Zjednoczone: studenci stomatologii mają praktyczne zajęcia on-line
eduDENT -
Lubuskie: NFZ przypomina o terminie rozliczania umów za 2020 r.
newsDENT
-
Obowiązek sprawozdawczy w 2021 r.
lexDENT -
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
W szpitalach węzłowych szczepieni dentyści przeciwko COVID-19
newsDENT -
COVID-19: gdzie telefonować w sprawie szczepień grupy zero
newsDENT -
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia
lexDENT -
Umowy z NFZ pokazują postępującą agregację rynku stomatologicznego, czy tylko?
newsDENT -
OIL Gdańsk: rozliczenia kontraktów stomatologicznych
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie -
lekarz dentysta
Lędziny, śląskie -
lekarz dentysta
Grudziądz, kujawsko-pomorskie -
asystent/ka stomatologiczna
Myślenice, małopolskie