PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NIK w 2023 r. skontroluje stomatologię

Autor: miro • Źródło: NIK/infoDENT24.pl
28-12-2022, 16:09
NIK w 2023 r. skontroluje stomatologię NIK systematycznie kontroluje usługi stomatologiczne Fot. AdobeStock
Dostępność do leczenia stomatologicznego będzie jednym z zagadnień, którym zajmie się NIK w 2023 r. Inspektorzy Izby kilkukrotnie już kontrolowali to co się dzieje w stomatologii publicznej.
  • NIK zapowiada, że w 2023 r. skontroluje dostęp do świadczeń stomatologicznych na NFZ
  • W połowie 2018 r. NIK opublikowała raport o opiece zdrowotnej nad dziećmi i uczniami, nie zostawiając suchej nitki na dentobusach. Podano, że w niewielu szkołach uczniowie mogą skorzystać z gabinetów stomatologicznych 
  • W latach 2010-2012 nie działał ani jeden krajowy program z zakresu profilaktyki przeciwpróchniczej finansowany przez Ministerstwo Zdrowia - zauważyła NIK

W 2023 r. NIK zbada dostępność publicznego leczenia stomatologicznego i onkologicznego – zapowiada Izba.

Zgodnie z planami na 2023 r. NIK chce przyjrzeć się także:

  • rządowemu programowi pilotażowemu leczenia ostrej formy udaru niedokrwiennego,
  • jak leczy się dorosłych z otyłością,
  • jak skuteczna jest kontrola wydawania leków bez recepty.
  • opiece psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą
  • świadczonej młodym obywatelom pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej.

Kiepska opieka stomatologiczna nad dziećmi 

W połowie 2018 r. NIK opublikowała raport o opiece zdrowotnej nad dziećmi i uczniami, nie zostawiając suchej nitki na dentobusach. Podano, że w niewielu szkołach uczniowie mogą skorzystać  z gabinetów stomatologicznych. Znajduje się tam tylko ok. 600 gabinetów (700 według rządu), czyli ponad 7 proc. ogólnej ich liczby (z 8,6 tys.).

W województwach lubuskim i podkarpackim w ogóle nie ma w szkołach gabinetów stomatologicznych. NIK uznała, że zakup dentobusów był działaniem doraźnym i nie poprawił stanu uzębienia u dzieci i młodzieży.

Z raportu NIK wynika, że ponad połowa matek trzylatków ani razu nie była z dzieckiem u dentysty, a połowa dzieci w tym wieku ma już próchnicę w trzech zębach. U dentysty nigdy nie było 10 proc. siedmiolatków, choć tylko co piąty nie ma w ogóle próchnicy. 

Według kontrolerów Izby, aż dziewięciu na dziesięciu polskich nastolatków ma próchnicę. W rezultacie wieloletnich zaniedbań rośnie liczba dorosłych, którym wypadają zęby, a na wsiach i w małych miastach większość dzieci nie ma dostępu do publicznej opieki stomatologicznej.

Brak programów profilaktycznych

Celem kontroli była ocena działań MZ i NFZ związanych z zapewnieniem równego dostępu do świadczeń stomatologicznych w zakresie profilaktyki i leczenia (w latach 2010-2012) i w ocenie NIK działania Ministerstwa Zdrowia, które miały rozwiązać problem walki z próchnicą u dzieci i młodzieży, okazały się nieskuteczne.

W latach 2010-2012 nie działał ani jeden krajowy program z zakresu profilaktyki przeciwpróchniczej finansowany przez Ministerstwo Zdrowia. Jak zauważa NIK, leczenie stomatologiczne nie znalazło się też w grupie priorytetów określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia z 21 sierpnia 2009 roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   NIK   kolejki oczekujących   stomatologia  

POLECAMY W SERWISACH