NIK krytycznie o opiece stomatologicznej w szkołach

Dentobusy nie dadzą rady
W szkołach znajduje się 7,3 proc. z gabinetów stomatologicznych funkcjonujących w kraju. Z ankiety NIK wypełnionej przez ponad 3,5 tys. rodziców i opiekunów wynika, że 71 proc. ankietowanych wypowiedziało się za utworzeniem w szkołach gabinetów stomatologicznych. Profilaktykę świadczoną w istniejących gabinetach rodzice oceniali jako średnio zadowalającą.
Poziom opieki stomatologicznej nad dziećmi i młodzieżą miały poprawić dentobusy zakupione przez Ministerstwo Zdrowia. Jednak zdaniem NIK, nie zapewnią one nawet profilaktycznych świadczeń stomatologicznych, nie mówiąc już o leczeniu. Przyczyną jest m.in. liczba szkół, do których miałby dotrzeć gabinety „na kółkach”. Na przykład, w woj. dolnośląskim spośród 690 szkół podstawowych aż 333 (48 proc.) znajduje się na terenie wsi. W województwie mazowieckim takich szkół jest jeszcze więcej - 942 szkoły (64 proc. wszystkich placówek), natomiast w województwie wielkopolskim 739 (66 proc.).
NIK podkreśla, że zakup dentobusów jest działaniem doraźnym, nierozwiązującym istoty problemu. Nie zapewni poprawy stanu uzębienia u dzieci i młodzieży.
Krucho z kadrą medyczną
Zdaniem NIK niewystarczająca jest liczba personelu medycznego opiekującego się dziećmi i młodzieżą w wieku szkolnym. Utrudnia to zapewnienie równego dostępu do leczenia oraz wydłuża czas oczekiwania na nie. Co prawda liczba lekarzy dentystów w 2016 r. zwiększyła się w porównaniu do 2015 r. o 17 proc., ale sposób organizacji opieki nieefektywnie wykorzystuje istniejące zasoby finansowe i osobowe. Nadal występują duże dysproporcje w liczbie lekarzy w rozkładzie terytorialnym. Na przykład najwyższy wskaźnik lekarzy dentystów przypadających na 10 tys. dzieci i młodzieży odnotowano w województwie łódzkim - ponad 1,8, a najniższy w województwie lubuskim - 0,2. W wyniku tych dysproporcji nie zapewniono całej populacji dzieci i młodzieży równego dostępu do świadczeń profilaktyczno - leczniczych.
Jak wygląda struktura wiekowa aktywnych zawodowo dentystów sprawujących w 2017 r. profilaktyczną opiekę stomatologiczną? Otóż dentyści do 40 lat stanowią 34 proc. wszystkich lekarzy dentystów, w wieku 41- 60 lat 47 proc. i powyżej 60 lat 19 proc. Tak więc stosunkowo dużo, bo prawie co piąty stomatolog leczący w gabinecie szkolnym ma ponad 60 lat, a co więcej tendencja ta narasta (w badanym okresie o 2,1 proc.).
W Polsce inaczej niż w UE
W krajach Unii Europejskiej przyjęte rozwiązania organizacyjne nie uwzględniają realizacji świadczeń leczniczych przez lekarza dentystę w szkole. Stan zdrowotny uzębienia dzieci w Polsce różni się jednak od tego, który jest obserwowany nie tylko w krajach rozwiniętych, ale także w większości krajów europejskich podlegających, podobnie jak Polska, transformacji systemowej. W naszym kraju ponad 50 proc. dzieci w wieku 3 lat ma zęby z próchnicą. Odsetek uczniów szkół podstawowych w wieku 12 lat z co najmniej 1 zębem stałym usuniętym z powodu próchnicy sięga blisko 2 proc., a u młodzieży w wieku 18 lat - blisko 9 proc., czytamy w raporcie NIK.
Strona: 1 z 3
- 1
- 2
- 3
- następna »
-
Małopolska: NFZ poszukuje dentystów chętnych do podpisania kontraktu
newsDENT -
Henry Schein: dentyści powinni móc szczepić przeciwko COVID-19
newsDENT -
MZ: stażyści mogą kwalifikować do szczepień
lexDENT -
FDI: w Dzień Kobiet o dentystkach na całym świecie
newsDENT -
Używanie określenia klinika - przewinieniem zawodowym
lexDENT -
OZZL: współczynnik pracy dla specjalistów 1,31 to faktycznie obniżka
bizDENT -
Poszukiwane aktualne opracowania, opisujące stan zdrowia jamy ustnej dzieci
eduDENT -
Zmarła stomatolog Halina Wołłowicz-Hołownia uczestniczka, Powstania Warszawskiego
newsDENT
-
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Koronawirus 1 marca 2021 r. 24 zgony i 4786 zakażeń
newsDENT -
Studia w formie zdalnej do 30 września
eduDENT -
Szczepienia lekarzy i lekarzy dentystów jak po grudzie
newsDENT -
Sprawozdania o odpadach do 15 marca
lexDENT -
ORL w Warszawie: szkolenie na temat wstrząsu analifaktycznego
eduDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Ścinawa, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
asystent/ka stomatologiczna
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Katowice, śląskie