PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Niemal połowa Polaków nie boi się wizyty u dentysty

Autor: miro • Źródło: ms
03-06-2021, 12:25
Niemal połowa Polaków nie boi się wizyty u dentysty Obawy Polaków przed wizytą u dentysty (fot. shutterstock)
Koronawirus, a obawa Polaków przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Okazuje się, że związek ten uzależniony jest w zasadzie tylko od skali zakażeń. Ustalenia naukowców, czy zapewnienia dentystów o bezpieczeństwie podczas leczenia stomatologicznego w niewielkim stopniu wpływają na osądy pacjentów.

Połowa Polaków nie boi się wizyty u dentysty pomimo niebezpieczeństwa zakażenia się SARS-CoV-2, a to oznacza, że co drugi Polak w pandemicznym czasie odczuwa niepokój przed wizytą w gabinecie stomatologicznym.

Wskaźnik niepokoju w związku z wizytą u dentysty w końcu I kw. 2021 r. wzrósł do 48 proc. z 39 proc. na przełomie grudnia 2020 r. i stycznia 2021 r. - raportuje Deloitte. To efekt kolejnej fali pandemii.

Poprzednia eskalacja obaw wystąpiła w listopadzie 2020 r. Wśród Polaków poziom niepokoju wywołanego pandemią wyniósł wówczas 34 p.p. O 5 p.p. mniej było osób, które bez obaw korzystały z usług dentystów.

Na przełomie grudnia 2020 r. i stycznia 2021 r. podczas wizyty u dentysty 39 proc. badanych czuło się bezpiecznie (wzrost wobec poziomu z listopada i grudnia o 5 p.p.).

Tymczasem miesiąc później na przełomie stycznia i lutego 2021 r. nastąpił duży wzrost poczucia bezpieczeństwa we wszystkich konsumenckich aktywnościach Polaków. O 9 p.p. przybyło w ciągu miesiąca Polaków, którzy czuli się bezpiecznie podczas wizyty u dentysty (48 proc.).

Taka postawa koreluje z ogólnym poziomem niepokoju, który na przykład z minus 1  proc. pod koniec lutego wzrósł do 13 proc. w ostatnich dniach I kw. 2021 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
kolejki oczekujących   dentofobia   COVID-19   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH