PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Niedzielski: zdiagnozowano 16 przypadków mutacji indyjskiej koronawirusa

Autor: miro • Źródło: ms
04-05-2021, 13:45
Niedzielski: zdiagnozowano 16 przypadków mutacji indyjskiej koronawirusa Adam Niedzielski minister zdrowia (foto: Fotolia/PTWP)
Osoby przyjeżdżające z RPA, Indii i Brazylii automatycznie podlegać mają siedmiodniowej kwarantannie, bez braku możliwości zwolnienia z odizolowania, nawet w przypadku negatywnego testu w kierunku zakażenia – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zwolnienie z kwarantanny takich osób możliwe będzie w przypadku negatywnego wyniku testu, wykonanego nie wcześniej niż po 7 dniach od rozpoczęcia odizolowania.

W Katowicach w ognisku zakażeń, powstałych wśród sióstr zakonnych, wykryto 27 zakażeń (o czterech osobach już wiadomo, że są zakażone wariantem indyjskim koronowirusa).  9 osób z tego środowiska ma na razie wynik ujemny. Z kolei wśród sióstr zakonnych w Zambrowie i Warszawie (to samo źródło zakażenia) stwierdzono 24 przypadków zakażeń, w tym 8 – wariantem indyjskim.

Jak już podawano, materiał genetyczny, pobrany od chorego ambasadora z Indii oraz od jego rodziny wykazał, że zarówno dyplomata, jak i dwie osoby z jego rodziny zakażone są mutacją indyjską.

- W szczytowym momencie trzeciej fali mieliśmy blisko 46 tys. łóżek, łącznie ze szpitalami tymczasowymi, przeznaczonych na walkę z covidem. Wtedy hospitalizacji było 35 tys.  - przypomniał Niedzielski.

Minister zdrowia podkreślił, że obserwowany jest nie tylko spadek liczby zakażeń, ale także dziennych hospitalizacji.  - Przez ostatni tydzień hospitalizacje spadły o blisko 5 tys., dlatego też zdecydowaliśmy się w znaczący sposób zredukować infrastrukturę przeznaczoną na walkę z covidem i przywracać ją do normalnego systemu opieki zdrowotnej - powiedział Niedzielski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19   Adam Niedzielski   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH