PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Niedzielski: plan naprawczy zwiększający dostępność do świadczeń

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
14-11-2020, 10:12
Niedzielski: plan naprawczy zwiększający dostępność do świadczeń Adam Niedzielski minister zdrowia (foto: Fotolia/PTWP)
Mamy opracowany "recovery plan", czyli „plan naprawczy”, który ma pozwolić na nadgonienie zaległości zdrowotnych, jakie powstają w związku z trwającą epidemią w opiece zdrowotnej i udzielanych świadczeniach – zapewnił w rozmowie z PAP minister zdrowia Adam Niedzielski.

Plan - jak poinformował - będzie obejmował m.in. zdjęcie limitów z całej specjalistyki.

Polska Agencja Prasowa zapytała szefa resortu zdrowia o to, jak zamierza zniwelować problem ograniczonej dostępności do opieki zdrowotnej, pogłębiany przez trwającą epidemię i koncentrowanie sił głównie na walce z covid-19.

- Mamy przygotowany tzw. recovery plan, który zawiera trzy fundamentalne kroki - poinformował minister.

Pierwszy punkt - jak wskazał - dotyczy programu badań profilaktycznych. - To pokaże, jak będzie wyglądał stan zdrowia na wyjściu z epidemii. Aktualnie dostępność do lekarzy jest niestety ograniczona, ale także nasza skłonność do uczęszczania do lekarzy jest mniejsza - stwierdził Niedzielski.

Drugim elementem - jak zapowiedział - będzie uwolnienie od limitów całej specjalistyki. - Po to, by z jednej strony dać pewne bodźce finansowe lekarzom, a z drugiej spowodować, by kolejki do lekarzy specjalistów były jak najszybciej obsługiwane, jak najszybciej likwidowane - wyjaśnił.

Minister przekazał, że trzecim elementem "recovery planu" będzie rozbudowa krajowej sieci onkologicznej i przygotowanie takiej samej konstrukcji w zakresie chorób kardiologicznych.

- Chodzi o to, by w zakresie tych dwóch kategorii chorób, dwóch priorytetów, które w największym stopniu decydują o zdrowiu całej populacji, zadziałać prewencyjnie - podkreślił.

Katarzyna Lechowicz-Dyl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
specjalizacje   COVID-19   Adam Niedzielski  

POLECAMY W SERWISACH