PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Niedzielski: od 6 czerwca będzie jeszcze mniej obostrzeń

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
02-06-2021, 12:22
Niedzielski: od 6 czerwca będzie jeszcze mniej obostrzeń Minister zdrowia, Adam Niedzielski (fot. Kancelaria Premiera/Twitter)
Wraca możliwość organizowania targów, konferencji, wystaw. Będą mogły być otwarte sale zabaw, zwiększony będzie też limit imprez i zgromadzeń.
  • Wraca  branża eventowa - będzie można organizować targi i konferencje.
  • Zwiększony limit osób podczas zgromadzeń publicznych, wesel. Od 6 czerwca  limit wynosi 150 osób.
  • Do limitu nie będą wliczane osoby zaszczepione.
  • W środkach transportu miejskiego nadal wymagane maseczki.

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział na konferencji prasowej 2 czerwca 2021 r., że od 6 czerwca do 25 czerwca zostaje przedłużony w tej chwili obowiązujący reżim sanitarny. Jednak część obostrzeń zostanie poluzowanych.

Wystawy, konferencje, targi znów możliwe

Niedzielski poinformował o przywróceniu możliwości organizowania tradycyjnych targów, konferencji, wystaw.

-Przywracamy możliwość prowadzenia w tradycyjny sposób targów, konferencji, wystaw - z tym samym limitem, który dotyczy innych zdarzeń, eventów w obiektach zamkniętych, gdzie jedna osoba przypada na 15 m kw. - oświadczył Niedzielski.

Zwrócił uwagę, że ten sam standard jest stosowany w sklepach, miejscach kultu religijnego i w innych obszarach. To jest taki zunifikowany wskaźnik - wskazał.

Od 6 czerwca rząd przywraca również możliwość funkcjonowania sal zabaw dla najmłodszych z obowiązującym limitem jednej osoby na 15 m kw.

- Mówię tu o salach zabaw dla naszych najmłodszych, dla dzieci. One były do tej pory zamknięte. Tu przywracamy możliwość ich funkcjonowania z normatywem, który dotyczy całej tej branży eventowej - powiedział Niedzielski.

Huczniejsze wesela

Od 6 czerwca zwiększony zostanie też limit osób mogących uczestniczyć w weselach i zgromadzeniach publicznych do 150 osób - poinformował szef MZ Adam Niedzielski. - Mówimy tu o weselach, oczywiście o zgromadzeniach też publicznych. Od 6 czerwca zwiększamy ten limit do 150 osób. Do tej pory ten limit wynosił 50 osób - dodał minister zdrowia

Minister poinformował również, że do każdego z obowiązujących w różnych miejscach limitów osób nie będą wliczane osoby zaszczepione. Niedzielski został potem zapytany o to, kto podczas zgromadzeń i imprez będzie weryfikował, ile z uczestniczących w nich osób jest zaszczepionych, a ile nie.

- Generalnie organizator jest odpowiedzialny za weryfikowanie tego. Z drugiej strony osoba, która przychodzi i twierdzi, że ma taki przywilej, takie prawo, by nie być liczonym do limitów obowiązujących, musi to udowodnić i wykazać - odparł minister.

Podkreślił, że na tę chwilę jedyną możliwością wykazania tego, że jest się zaszczepionym, jest przedstawienie organizatorowi imprezy odpowiedniego wydruku. - Po 10. czerwca planujemy powszechne udostępnienie aplikacji, która jest swojego rodzaju czytnikiem. Z jednej strony będzie on pozwalał weryfikować ten papierowy dokument - bo na tym dokumencie mamy też kod QR możliwy do odczytu - ale będzie pozwalał nam również na bezpośrednie odczytanie z Internetowego Konta Pacjenta czy innej elektroniczne formy udostępnienia" - powiedział.

Pełniejsze tramwaje i pociągi

Więcej osób będzie mogło od 6 czerwca 2021 r., podróżować w transporcie zbiorowym - obłożenie będzie mogło wynieść 75 proc. Konieczne będzie nadal zasłanianie ust i nosa przy pomocy maseczki.

Jak przekazał Niedzielski, informacje o modelu reżimu sanitarnego na wakacje - od 25 czerwca do 31 sierpnia - zostaną podane w przyszłym tygodniu - zapowiedział.

szz/ mhr/

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Ministerstwo Zdrowia   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH