PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Niedzielski o pandemii: pilnujmy się!

Autor: miro • Źródło: ms
14-03-2021, 19:10
Niedzielski o pandemii: pilnujmy się! Adam Niedzielski minister zdrowia (foto: Fotolia/PTWP)
W ostatnim czasie wzrost dziennej liczby zachorowań wynosi ok. 25 proc. (w ujęciu tygodniowym). Średnia tygodniowa osiągnęła 16 tys. Czekają nas trudne tygodnie. Pilnujmy się! - napisał w na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia we wpisie na Twitterze zwrócił uwagę na notowane ostatnio wzrosty zakażeń. 

Przez wzrost zachorowań na Covid-19 rząd zdecydował, że od poniedziałku obowiązują nowe obostrzenia sanitarne w woj. mazowieckim i lubuskim. Zgodnie z nimi zamknięte są m.in. hotele, sauny, solaria, salony odchudzające, kasyna, a także większość sklepów w galeriach handlowych.

Te same ograniczenia obowiązują od soboty, 13 marca na Pomorzu, a na Warmii i Mazurach od 27 lutego.

- Wyniki są spodziewanie wysokie, spodziewanie niepokojące, a nawet zatrważające. Bardzo źle to rokuje na przyszłość - ocenił w rozmowie z PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Jak podkreślił, miał nadzieję, że liczba nowych zakażeń zacznie spadać około 25-30 marca i że szczyt będzie łagodniejszy niż ostatnio, ze średnim poziomem tygodniowym na poziomie 16 tys., ale rozwój wypadków na to nie wskazuje.

Dr Sutkowski zastrzegł, że jest wiele nieznanych zmiennych i trudno przewidywać rozwój wypadków. - Rośnie również udział brytyjskiej odmiany koronawirusa. Ciężko też ocenić, jak będą wyglądały dalsze działania administracyjne. Jeżeli chodzi o zachowania społeczne, to było źle, a jest jeszcze gorzej - wymieniał.

Jak zaznaczył, trzeba apelować o właściwe zachowania społeczne, bo obok szczepień to jedyny element, na który mamy wpływ. - Nie możemy okazać się słabym państwem i społeczeństwem wobec tych, którzy nie przestrzegają żadnych reguł, np. w sprawie noszenia maseczek. Nie możemy dawać się terroryzować takim nieodpowiedzialnym jednostkom. Nasze zaniedbania wobec bezmaskowców czy wręcz medycznych oszustów zabijają - podkreślił dr Sutkowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Ministerstwo Zdrowia   COVID-19   Adam Niedzielski  

POLECAMY W SERWISACH