• Zmarła prof. dr hab. n. med. Urszula Zofia Kaczmarek od lat skoncentrowana na losie dzieci i ich potrzeb stomatologicznych
  • Zmarła pełniła m.in. funkcję przewodniczącej Środkowo - Wschodnioeuropejskiego Oddziału ACFF (Sojusz na Rzecz Przyszłości Wolnej od Próchnicy)
  • infoDENT24.pl niejednokrotnie towarzyszył profesor w przedsięwzięciach służących  profilaktyce próchnicowej polskich dzieci    

Zmarła prof. dr hab. n. med. Urszula Zofia Kaczmarek, wieloletnia kierownik Katedry Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, konsultantka wojewódzka w zakresie stomatologii dziecięcej (woj. dolnośląskie).

Aktywna w sferze stomatologii dziecięcej 

Uczona od lat oddana była dzieciom i ich potrzebom stomatologicznym. Zaangażowana w prace Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

Wielokrotnie wypowiadała się na łamach infoDENT24.pl. Brała udział w wydarzeniach edukacyjnych organizowanych przez naszą redakcję m.in. jako przewodnicząca Środkowo-Wschodnioeuropejskiego Oddziału ACFF (Sojusz na Rzecz Przyszłości Wolnej od Próchnicy).

Zaangażowana w profilaktykę stomatologiczną najmłodszych 

Prof. dr hab. n. med. Urszula Zofia Kaczmarek dla infoDENT24.pl

Faktem jest, że w kraju były i są dobre programy zapobiegawcze, ale one niestety nie przynoszą zadowalających rezultatów. Pamiętajmy, że program edukacyjny to jedno ogniwo, ważne, ale z pewnością nie tylko ono determinuje osiągnięcie zamierzonego celu.

Przychodzimy do szkoły i opowiadamy o skutecznych programach profilaktycznych, staramy się zainteresować tym co mówimy młodych słuchaczy, stosujemy odpowiednie słownictwo, korzystamy z materiałów szkoleniowych, aby wzmocnić efekt dydaktyczny.
Dziecko pamięta o przekazie dwa, może trzy dni, w efekcie niewiele się zmienia.

Próchnica występuje powszechnie, a przecież można zapobiegać złu bardzo prostymi metodami, o których wszyscy wiele razy słyszeliśmy. Czy jest coś skomplikowanego w kilku zaleceniach? Czyść dokładnie uzębienie, stosuj reżim dietetyczny, nie jedz non sto pokarmów zawierających sacharozę lub przetworzoną skrobię.

Okazuje się, że edukacja - to jedno, a skuteczna motywacja - drugie.
Postępowanie zgodne z wiedzą prozdrowotną wymaga większego wysiłku. Każdy ma prawo wybrać czy chce mieć zdrowe zęby, czy nie. Musimy pomagać innym w podejmowaniu decyzji o stosowaniu się do żelaznych reguł dotyczących higieny jamy ustnej.