• 58 proc. pacjentów przyznaje się do okłamywania dentysty w sprawie częstotliwości wizyt w gabinecie stomatologicznym, bo wielu robi to tylko w przypadku odczuwania bólu zębów, a twierdzi, że jest inaczej
  • Dentyści z wysokim prawdopodobieństwem mogą stwierdzić, czy ktoś zgrzyta zębami, czy nie. Stomatolog łatwo odróżni uszkodzenia w wyniku urazu od tego, co wynika z zaciskania i zgrzytania zębami
  • Według Princeview Dental Group, doświadczony dentysta może nieomylnie stwierdzić, czy pacjent czuje się niespokojnie lub jest przestraszony. Wszystko wyjawi mowa ciała
  • Czy dentysta, nie widząc palców, może powiedzieć, że ktoś obgryza paznokcie, nawet jeśli twierdzi, że tak nie jest? Może 

Kontrolujesz zęby, czy nie kontrolujesz

Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne wyjaśnia, że wielu pacjentów nie widzi potrzeby pójścia do dentysty, chyba że odczuwa ból lub zauważa inny widoczny problem stomatologiczny. Duża liczba pacjentów kłamie co do daty ostatniej wizyty. Według ankiety przeprowadzonej przez DentaVox, 58 proc. pacjentów przyznało się do nieuczciwości wobec swojego dentysty w sprawie częstotliwości wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Jest mało prawdopodobne, że kłamstwo to zostanie niezauważone, ponieważ dentysta ma rejestr ostatniej wizyty. I nawet jeśli ktoś zmieni dentystę, to oświadczenie co do terminu ostatniej wizyty stanie się znacznie mniej wiarygodne, jeśli taka osoba ma nagromadzoną płytkę nazębną, o którą należało zadbać podczas „niedawnego” czyszczenia. Ponadto nieregularne odwiedzanie dentysty może prowadzić do krwawienia dziąseł.

Nitkujesz zęby, czy nie nitkujesz

Zasada jest taka, że prawie każdy szybko myje zęby, równie szybko je płucze, co najwyżej używa nieco płynu do płukania ust, żeby zabić w ten sposób nieświeży poranny oddech.

O regularnym nitkowaniu zębów mało kto pamięta

Z raportu Dental Products wynika, że dziąsła nawet tych osób, które twierdzą, iż ​​regularnie używają nici dentystycznej, nie są tak zdrowe, jak być powinny. Dentysta Jonathan Schwartz powiedział  Healthline: nici dentystyczne są dobrym sposobem na stymulację dziąseł, zmniejszenie płytki nazębnej i minimalizowanie stanu zapalnego. Dentystka Ana Paula Ferraz - Dougherty informowała na stronie ADA: sprawdzamy co się dzieje między zębami, aby upewnić się, że nie ma tam płytki nazębnej, a jeśli jest - oznacza to, że pacjent nie używa nici dentystycznej.

Pijesz, czy nie pijesz alkohol

Jeśli w wydychanym powietrzu nie ma śladu alkoholu, to czy dentysta może - mimo to - stwierdzić, czy ktoś stosuje regularnie napoje wyskokowe?

Przynajmniej jeśli chodzi o wino, tak. Dentystka Lauren Becker wyjaśnia, kiedy pijesz czerwone wino i masz na zębach płytkę nazębną, rezultatem mogą być charakterystyczne plamy. Zbyt wczesne szczotkowanie zębów po wypiciu czerwonego wina może spowodować, że kwas zawarty w trunku wniknie do porów w zębach i może niszczyć szkliwo.

Ten kto uważa, że picie białego wina jest odpowiedzią na problemy, powinien zapoznać się z badaniem przeprowadzonym przez naukowców z New York University. Tamtejsi specjaliści wykazali, że kwasowość białego wina może wchodzić w interakcję z substancjami znajdującymi się w żywności i napojach, takich jak herbata, przez co zęby są bardziej podatne na przebarwienia. Taka interakcja występuje w przypadku każdego rodzaju wina, niezależnie od jego koloru.

Pijesz, czy nie pijesz napoje gazowane

Według ankiety przeprowadzonej przez DentaVox, 73 proc. ankietowanych przyznało się, że w różnych sprawach okłamywało dentystę, a 20 proc. z nich mówiło nieprawdę na temat tego, jak często piją napoje gazowane.

Czy dentysta może stwierdzić, fakt picia dużej ilości napojów gazowanych, które de facto nie pozostawiają plam? W tym przypadku ważne jest nie to, co pozostawia napój, ale to, co zabiera.

Jak podaje Healthline, napoje gazowane mogą niszczyć szkliwo zębów, co prowadzi do próchnicy. Im więcej ubytków, tym bardziej pewna teza wskazująca na picie przez pacjenta napojów gazowanych.

Zgrzytasz, czy nie zgrzytasz zębami?

Witryna Massa Dental Center zapewnia, że dentyści z wysokim prawdopodobieństwem mogą stwierdzić, czy ktoś zgrzyta zębami, czy nie. Dentysta łatwo odróżni uszkodzenie zęba w wyniku urazu od tego, co wynika z zaciskania i zgrzytania zębami.

Jak wyjaśnił Livestrong z Massa Dental Center, zaciskanie zębów (zwane również bruksizmem) może prowadzić do bardziej płaskich i popękanych zębów, ukruszonych plomb i uszkodzonych koron. Ten stan różni się nieco od zębów, które zostały poważnie uszkodzone w wyniku urazu. Te zwykle zmieniają kolor, np. na szary. Inne charakterystyczne oznaki urazu (a nie bruksizmu) to obrzęk dziąseł i nieświeży oddech.

Palisz, czy nie palisz papierosy

Dentysta Nathan Mogren wymienił palenie jako nałóg, co do którego istnienia nie należy kłamać dentyście — nie tylko ze względu na możliwy wpływ, jaki może mieć na ogólne samopoczucie, ale także na zdrowie jamy ustnej. Dentysta natychmiast wykryje palacza, bo podczas palenia tytoniu zęby zaczynają się przebarwiać. Nikotyna ma cząsteczki, które przyklejają się do porów szkliwa.

Dr Mogren wyjaśnił, że poza wpływem na wygląd zębów nałogowe palenie może powodować odkładanie się płytki i kamienia nazębnego. Inne objawy palenia to nieświeży oddech, choroba dziąseł i stan zapalny gruczołów ślinowych.

Odczuwasz stres, czy nie podczas wizyty u dentysty

Według Princeview Dental Group doświadczony dentysta może nieomylnie stwierdzić, czy pacjent czuje się niespokojnie lub jest przestraszony. Wszystko wyjawi mowa ciała: zaciśnięte pięści i szczęki, zmrużone oczy, zaciśnięte usta. Nie ma nic złego w przyznaniu się do obaw.

Princeview Dental Group zachęca pacjentów do otwartego wyrażania swoich lęków.

W rzeczywistości lepiej, jeśli jesteś szczery, ponieważ dentysta może życzliwie wyperswadować, że w konkretnym przypadku nie ma powodów do obaw, a w razie potrzeby poda podtlenek azotu, aby uspokoić skołatane nerwy pacjentów.

Odczuwasz ból, czy nie odczuwasz w trakcie leczenia stomatologicznego 

Dentysta Solomon Brotman twierdzi, że jeśli ktoś odczuwa ból, często jego oczy drgają lub bezwiednie zaciskają się, język i nogi również podlegają naprężeniom. Tak więc, nawet jeśli dentysta patrzy tylko w usta, a nie w oczy, to napięte mięśnie języka są dla niego sygnałem, że pacjent cierpi.

Obgryzasz, czy nie obgryzasz paznokci

Ten nerwowy nawyk może zacząć się w dzieciństwie, ale dla wielu trwa nawet w wieku dorosłym. Czy dentysta, nie widząc palców, może powiedzieć, że ktoś obgryza paznokcie, nawet jeśli twierdzi, że tak nie jest?

Na stronie dentystki Heidi Brandenburg wyjaśniono, że standardowa procedura dentystyczna może ujawnić prawdę o nawyku obgryzania paznokci. Obgryzacze często mają na zębach odpryski lub pęknięcia, które mogą być niewidoczne gołym okiem, ale zarejestrują je zdjęcia rentgenowskie.

Ponadto ciągłe obgryzanie paznokci może powodować takie problemy jak zaburzenia skroniowo-żuchwowe. Jednym z objawów tego zaburzenia (i sygnałem wskazującym na obgryzanie paznokci) jest „strzelająca” szczęka. Ponadto bakterie przenoszone z paznokci mogą powodować infekcje i owrzodzenia jamy ustnej oraz krwawienie dziąseł z powodu stłuczonych zębów.