PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

NHS chce zainteresować współpracą większą liczbę dentystów

Autor: miro • Źródło: ms
03-09-2020, 09:23
NHS chce zainteresować współpracą większą liczbę dentystów Brakuje dentystów, którzy chcieliby współpracować z NHS (foto: pixabay)
Neil Carmichael, przewodniczący Association of Dental Groups (Wlk. Brytania) alarmuje, że liczba dentystów pracujących w ramach NHS spada w wielu rejonach, tam gdzie są oni najbardziej potrzebni. Będą kroki zaradcze zapewniają urzędnicy z NHS.

Prawdą jest, że na przykład w Anglii liczba dentystów wykonujących działalność w ramach NHS nieznacznie wzrosła - z 24 545 w latach 2018-19 do 24 684 w latach 2019-20. Prawdą jest jednak także to, że w zależności od hrabstw występują znaczne różnice w dostępie do specjalistów. 65 oddziały regionalne NHS odnotowały spadek liczby dentystów. W siedmiu z nich spadek przekroczył 20 proc.

- Dentyści rezygnują ze współpracy z NHS i to w hrabstwach, gdzie pacjenci szczególnie potrzebują pomocy stomatologicznej opartej na systemie podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego. Pilnie trzeba zwiększyć liczbę dentystów w Anglii, ale także w Szkocji i Walii, poprzez ułatwienie zagranicznym specjalistom wejścia na brytyjski rynek usług stomatologicznych – uważa Neil Carmichael.

Pod koniec 2019 r. ujawniono, że 2 mln dorosłych mieszkańców Anglii, którzy nie mogą sobie pozwolić na leczenie prywatne, nie odwiedza dentysty w ramach systemu NHS.

British Dental Association obwinia za ten stan rzeczy kierujących polityką usług stomatologicznych. BDA wspomina o niedofinansowaniu kontraktów, o nietrafionych umowach na świadczenie usług, o problemach z rekrutacją dentystów chętnych do współpracy z NHS.

Kierujący NHS England zapowiadają, że podjęto już kroki w celu rozwiązania tego problemu. Wspomina się m.in. o ułatwieniach w podejmowaniu pracy przez dentystów z zagranicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   NHS  

POLECAMY W SERWISACH