PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NFZ zaprasza dzieci do ortodonty

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
29-04-2022, 08:31
NFZ zaprasza dzieci do ortodonty NFZ o leczeniu ortodontycznym dzieci Fot. AdobeStock
Dostanie się do ortodonty z dzieckiem na NFZ jest nie lada wyczynem. Zapobiegliwi rodzice ustawiają się w kolejce na wiele miesięcy przed planowaną wizytą. Jeśli będzie konieczne podjęcie leczenia, nie zawsze udaje się jego ukończenie przed osiągnięciem przez dziecko limitu wieku uprawniającego do świadczeń na NFZ.
  • Na wizytę kontrolną zgryzu dziecka warto pójść, gdy dziecko zaczyna ząbkować
  • Dzieci mają prawo do leczenia ortodontycznego w ramach NFZ do ukończenia 12 lat
  • Czasami przed leczeniem ortodontycznym warto skonsultować się z laryngologiem, dlaczego?

 

Do ortodonty warto udać się z dzieckiem w czasie ząbkowania. najpóźniej zanim skończy siedem lat (nie jest potrzebne skierowanie) – przypomina NFZ.

Na wizytę kontrolną warto już pójść, gdy dziecko zaczyna ząbkować! Nie zwlekaj z tym aż do momentu pojawienia się wszystkich zębów stałych. Dziecko powinno pójść do ortodonty najpóźniej, gdy skończy 7 lat. To, jak zadbasz o zęby mleczne swojego dziecka, będzie miało wpływ na jego zgryz także w dorosłym życiu - podkreślono w komunikacie na stronie NFZ.

Kiedy należy udać się do ortodonty 

Należy koniecznie skorzystać z pomocy ortodonty, jeśli u dziecka występują niesymetryczne rysy twarzy, nieprawidłowe ułożenie zębów - zęby stłoczone lub rozstawione zbyt szeroko (szpary między zębami), wada wymowy, oddychanie ustami lub stale otwarte usta, nadmiernie wysunięta lub cofnięta broda, dysfunkcja języka, szkodliwe nawyki - ssanie palca, ogryzanie paznokci, ołówków, długopisów, zgrzytanie zębami i przedwczesna utrata zębów mlecznych.

Co należy się w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego 

Dzieci mają prawo do leczenia w ramach ubezpieczenia do ukończenia 12 lat, a do ukończenia 13 lat - do kontroli wyników po zakończonym leczeniu.

Bezpłatnie można uzyskać dla swojego dziecka: ruchomy aparat (do 12 lat) i jego naprawę (do 13 lat), zdjęcie pantomograficzne (RTG panoramiczne zębów) - 2 razy w trakcie całego leczenia i tylko ze skierowaniem od ortodonty i kontrolę zgryzu po zakończeniu leczenia.

 

Skutki nieprawidłowego zgryzu 

Proste zęby to nie tylko ozdoba - nieprawidłowy zgryz to liczne problemy, m.in. skrzywione i zachodzące na siebie zęby trudniej wyczyścić, co prowadzi m.in. do próchnicy; obciążone mięśnie żwaczy mogą wywoływać ból głowy i żuchwy, chrapanie, bezdech senny i nieprawidłową postawę ciała; krzywe zęby mogą się łamać, kruszyć i pękać; źle ustawione zęby mleczne mogą utrudnić rośnięcie zębom stałym; nieprawidłowo ustawione zęby mleczne i stałe powodują wady wymowy; nieleczone nieprawidłowości sprawiają, że może dojść do recesji dziąseł i ścierania się zębów.

Wizyta u laryngologa

Czasami przed leczeniem ortodontycznym trzeba skonsultować się z laryngologiem (np. ze względu na przerośnięte migdałki). Do laryngologa potrzebne jest skierowanie. Wystawi je każdy lekarz, który udziela świadczeń w ramach umowy z NFZ. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   ortodoncja   stomatologia dziecięca  

POLECAMY W SERWISACH