PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

NFZ o prawie osób z grupy wysokiego ryzyka chorób zakaźnych do leczenia stomatologicznego

Autor: miro • Źródło: ms
15-01-2014, 07:59
NFZ o prawie osób z grupy wysokiego ryzyka chorób zakaźnych do leczenia stomatologicznego NFZ o prawie osób z grupy wysokiego ryzyka chorób zakaźnych do leczenia stomatologicznego (foto: freedigitalphotos)
Pacjenci seropozytywni (także chorzy na AIDS) poskarżyli się pracownikom Mazowieckiego OW NFZ na utrudniony dostęp do świadczeń stomatologicznych. W ocenie pacjentów z grupy tzw. wysokiego ryzyka chorób zakaźnych, część lekarzy dentystów piętrzy przed nimi trudności na drodze do umówienia wizyty, faktycznie blokując możliwość skorzystania z usługi stomatologicznej.

Z konstytucyjnego prawa do prywatności każdego człowieka wynika, że, co do zasady, nie ma obowiązku informowania innych osób o swojej chorobie (zakażeniu). Dotyczy to również wizyt u lekarza dentysty - przypomina Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ.

NFZ o prawach pacjentów

W związku z sygnalizowanymi trudnościami w uzyskaniu świadczeń stomatologicznych przez osoby seropozytywne, w szczególności podopiecznych placówek opiekuńczych, MOW NFZ przypomniał o obowiązku przestrzegania prawa świadczeniobiorcy do wyboru lekarza dentysty spośród lekarzy dentystów, którzy zawarli umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, gwarantowanego przepisami ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (art. 31 pkt. 1).

NFZ o obowiązkach lekarzy dentystów

Osoby wykonujące zawody medyczne zobowiązane są stosować metody ochrony podczas kontaktów z pacjentami, gwarantujące bezpieczeństwo wszystkim pacjentom, jak i im samym.
Świadczeniodawcy w ramach zawartych umów mają obowiązek udzielania świadczeń wszystkim zgłaszającym się pacjentom, zgodnie z zakresem umowy, a w przypadku braku takiej możliwości - wpisania na listę osób oczekujących.

NFZ o ewentualnych karach

Odmowa udzielenia świadczenia wymaga pisemnego uzasadnienia. Prowadzenie działań polegających na „doborze" lub „selekcji" pacjentów jest prawem zabronione i w każdym przypadku traktowane będzie przez NFZ jako nieuzasadniona odmowa świadczenia zagrożona sankcją finansową.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH