PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

NFZ: nie tak szybko z aneksowaniem umów

"DGP"
15-10-2013, 08:38
NFZ: nie tak szybko z aneksowaniem umów NFZ: nie tak szybko z aneksowaniem umów (Fot. Fotolia)
Sejm w ekspresowym tempie (3 dni) uchwalił nowelizację ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Pojawiło się więc pytanie, czy nie będzie kontraktowania świadczeń zdrowotnych na przyszły rok?

- Nie sądzę, aby mogło być przeprowadzone w tak krótkim czasie - mówi „Dziennikowi Gazecie Prawnej" dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, członek Rady NFZ, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie. - Na tę chwilę pożądany scenariusz to przyjęcie nowelizacji ustawy o świadczeniach umożliwiającej dyrektorom oddziałów wojewódzkich NFZ aneksowanie umów długoterminowych ze świadczeniodawcami, które właśnie się kończą - dodaje. W opinii Małgorzaty Gałązki-Sobotki, ten wariant w tych warunkach finansowych i na tym etapie roku kalendarzowego jest optymalny.

Przedstawicielka NFZ zwraca uwagę, że procedura aneksowania, choć też nie jest prosta, jest mniej czasochłonna niż konkursy. - Nawet jeżeli nie udałoby się tego zrobić do końca grudnia, to umowy ze świadczeniodawcami wygasają z końcem lutego następnego roku. Fundusz zyskuje więc jeszcze dodatkowy czas na aneksowanie. Ich negocjowanie może więc toczyć się nawet na początku przyszłego roku. I sądzę, że do takiego działania wojewódzkie oddziały funduszu są przygotowane - mówi „DGP".

Gałązka-Sobotka przypomina także, że brak rozporządzeń koszykowych blokuje możliwość przygotowania zarządzeń prezesa NFZ, na podstawie których dyrektorzy oddziałów funduszy przygotowują ogłoszenia konkursowe dla placówek zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH