PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Naukowcy: niskie ryzyko zakażenia COVID-19 w stomatologii

Autor: nieck • Źródło: en
26-11-2021, 12:30
Naukowcy: niskie ryzyko zakażenia COVID-19 w stomatologii Metody przeciwdziałania zakażeniu COVID-19 u dentysty są skuteczne (fot. Shutterstock)
Naukowcy po raz kolejny sprawdzili, czy bliski kontakt z jamą ustną pacjenta naraża dentystów na zakażenie COVID-19. Tym razem badania prowadzono w Kanadzie.
  • Środki ochrony osobistej, zwiększona świadomość oraz fakt, że dentyści zachowują szczególną ostrożność poza pracą, sprawiają, że w okresie pandemii stomatologia jest bezpiecznym zawodem.
  • Z kanadyjskich danych wynika, że wskaźniki zakażeń wśród tamtejszych dentystów są niższe niż wśród amerykańskich i europejskich.
  • To dowodzi, że środowisko gabinetu stomatologicznego można skutecznie kontrolować i chronić pacjentów oraz personel przez zakażeniami krzyżowymi.

Według nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z University of Toronto i trzech innych kanadyjskich uniwersytetów, dentyści są mniej podatni na zarażenie się wirusem niż ogólna populacja. 

Badanie, które prowadzono od lipca 2020 r. do 12 lutego 2021 r., objęło 644 lekarzy - dentystów. Śledzono występowanie COVID-19 w tej grupie za pomocą  kwestionariuszy online i samodzielnie pobranych wymazów z jamy ustnej.

- Było bardzo wiele niewiadomych na temat COVID-19, kiedy rozpoczęliśmy to badanie w lipcu 2020 r. Szczepionki nie były jeszcze dostępne i nie było jasne w jakim stopniu dentyści faktycznie są narażeni na ryzyko związane z koronawirusem. Chcieliśmy oszacować rzeczywiste ryzyko związane z wykonywaniem zawodu dentysty, mówi  prof. Michael Glogauer, z Faculty of Dentistry University of Toronto. 

Metody przeciwdziałania zakażeniu COVID-19 u dentysty są skuteczne

W trakcie badania tylko sześć osób zgłosiło zachorowanie na COVID-19. Wskaźnik zachorowalności wśród dentystów oszacowano na 1084 przypadków na 100 tys. lekarzy dentystów, w porównaniu do 1864 na 100 tys. osób w całym społeczeństwie w tym samym okresie.

- Nie byłem zaskoczony tymi wynikami, ponieważ podobne dane zostały również opublikowane w Stanach Zjednoczonych, a w Kanadzie podejmujemy jeszcze większe środki ostrożności. Co ciekawe, wydaje się, że w Europie  wskaźniki zakażeń są nieznacznie wyższe, ale nie są jeszcze znane przyczyny tych regionalnych różnic, mówi prof.  Carlos Quiñonez z Faculty of Dentistry na University of Toronto.

Z racji specyfiki zawodu ​​dentyści na co dzień podejmują środki ostrożności, aby chronić społeczeństwo, pacjentów i personel gabinetów dentystycznych przed różnego typu zakażeniami.

- Mamy możliwość szybkiej modernizacji środków ochrony indywidualnej, co się sprawdziło w trakcie pandemii. To badanie dodatkowo pokazuje, że opieka stomatologiczna jest bezpieczna, ponieważ gabinety dentystyczne bardzo szybko się adaptują do nowej sytuacji, mówił prof. Glogauer.

Czy niezbędne są wszystkie środki ochronne?

Prof. Glogauer mówi, że to dobry moment, aby zastanowić się czy obecnie stosowane środki nie są nadmiernie rygorystyczne.

- Możemy wykorzystać wyniki badania jako punkt wyjścia do ustalenia, jakie środki są rzeczywiście niezbędne, aby nadal zapewniać bezpieczeństwo społeczeństwu, pacjentom, personelowi stomatologicznemu– podkreśla kanadyjski ekspert.

Badanie to było wspierane między innymi przez Canadian Institutes of Health Research oraz COVID-19 Immunity Task Force. 

Praca została opublikowana w Journal of the American Dental Association. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   zakażenia   pacjent   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH