PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Narastają emocje wokół szczepień celebrytów

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
04-01-2021, 08:23
Narastają emocje wokół szczepień celebrytów Dla kogo szczepionki przeciwko COVID-19 (fot. unsplash)
- Afera celebrycko-szczepionkowa będzie wyjaśniona przez rząd. Jutro do szpitala, w którym celebryci poza kolejnością byli szczepieni, wejdzie NFZ, będą niezwłocznie wyniki tej kontroli - mówił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Warszawski Uniwersytet Medyczny informował, że z puli dodatkowych 450 dawek szczepionek, które niezależenie od etapu zerowego szczepień obejmującego personel medyczny otrzymał od Agencji Rezerw Materiałowych i które musiały być wykorzystane do końca roku, zaszczepił m.in. 300 pracowników szpitali WUM oraz grupę 150 osób obejmującą rodziny pracowników, pacjentów będących pod opieką szpitali i placówek WUM, w tym 18 znanych postaci kultury i sztuki, które zgodziły się zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień.

Komentarze na temat szczepień osób, które nie są pracownikami ochrony zdrowia, wywołała m.in. informacja o zaszczepieniu się b. premiera, europosła SLD Leszka Millera. O zaszczepieniu przeciw COVID-19 poinformowała też aktorka Krystyna Janda. Polsat News informował, że na liście osób zaszczepionych w puli z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego są aktor Wiktor Zborowski oraz satyryk i reżyser Krzysztof Materna. Przyjęcie pierwszej dawki szczepionki potwierdziła również aktorka Maria Seweryn, dyrektor programowy TVN Edward Miszczak oraz aktor i piosenkarz Michał Bajor.

Polityk PO, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak w mediach społecznościowych wyraził opinię, że artyści są naszym dobrem narodowym i gdyby to od niego zależało, w pierwszej kolejności zaszczepiłby honorowych obywateli Miasta Poznania.

- Absolutnym skandalem są słowa prezydenta Jaśkowiaka, niedoszłego kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta Polski (...), on dzisiaj mówi, że naród powinien dbać o swoje elity. Gdzie jest równość wobec prawa, gdzie jest równość każdego w dostępie do szczepionki? Myślę, że te słowa pana Jaśkowiaka pokazują pewnego rodzaju filozofię, pogardę, to czym te osoby się kierują. Oni po prostu są przyzwyczajeni, że zadzwonił ktoś i powiedział : wpadaj, to zaszczepimy ciebie i twoją rodzinę - skomentował Szefernaker w TVP Info.

- My jako rząd mówimy: Nie! To nie była żadna rządowa akcja proszczepionkowa - podkreślił.

Szefernaker zastanawiał się też, czy wypowiedź Jaśkowiaka jest oficjalnym stanowiskiem Platformy Obywatelskiej, czy PO odetnie się od tego języka prezydenta Jaśkowiaka.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że b. premier Leszek Miller, który również poza kolejką zaszczepił się na WUM dzięki Platformie został eurodeputowanym. - Dzięki Platformie wszedł ze wspólnych list Koalicji Europejskiej do PE - mówił.

Szefernaker zapewnił też, że ta afera celebrycko-szczepionkowa będzie wyjaśniona przez rząd. - Jutro do szpitala, w którym celebryci poza kolejnością byli szczepieni wejdzie NFZ, będą niezwłocznie wyniki tej kontroli - wskazał.

Jak dodał, nie można doprowadzić od tego, że w sytuacji kiedy osoby, które są na pierwszym froncie walki z epidemią, czyli medycy potrzebują szczepionek i są jasno określone zasady szczepień, nagle poza kolejnością elity III RP, osoby które uważają się za celebrytów po znajomości uzyskują te szczepionki.

SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH