PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Na ratunek chorym z paradontozą. Wytyczne jak skutecznie leczyć

Autor: nieck • Źródło: en
20-06-2022, 15:21
Na ratunek chorym z paradontozą. Wytyczne jak skutecznie leczyć Zalecenia na temat leczenia IV stadium choroby przyzębia. Fot. Shutterstock
Są wytyczne, jak leczyć ostatnie stadium paradontozy.  Mimo zaawansowanej choroby przyzębia, lekarze potrafią ją skutecznie zahamować. Wytyczne uzgodniono na europejskim kongresie EuroPerio10, który odbywał się 15-18 czerwca br., w Danii.
 • Opracowano wytyczne leczenia IV stadium zapalenie przyzębia, czyli najbardziej zaawansowanej postaci paradontozy 
 • Bardzo ważna dla powodzenia leczenie jest szczegółowa diagnostyka, wytypowanie zębów, które można jeszcze uratować i kontrola czynników ryzyka
 • Skuteczność leczenia zależy w dużym stopniu także od samego pacjenta i zmian w jego nawykach
 • Europejski kongres periodontologiczny EuroPerio10 zgromadził ponad 130 wybitnych specjalistów z dziedziny periodontologii i implantologii stomatologicznej. Odbył się w Kopenhadze 15-18 czerwca br. 

Ponad 1 mld ludzi zagrożonych utratą wszystkich zębów

Zapalenie przyzębia ma ogromny wpływ na życie ludzi.  Krwawiące dziąsła, rozchwiane zęby, nieprzyjemny zapach z ust i zmniejszająca się liczba własnych zębów - ta choroba bardzo obniża jakość życia.

To jedna z najczęściej występujących przewlekłych, niezakaźnych chorób zapalnych. W 2019 r. cierpiało na zaawansowaną formę paradontozy, czyli stadia III i IV, blisko 1,1 miliarda ludzi na całym świecie 

Paradontozę, czyli przewlekłą postać choroby dziąseł, wywołują bakterie gromadzące się na zębach. Stan zapalny zaczyna się w dziąsłach, a następnie stopniowo niszczy więzadło i kość podtrzymującą zęby, powodując ich rozchwianie i wypadanie.

Rozwój paradontozy. Kolejne stadia 

Podział stadiów choroby przyzębia na podstawie zaawansowania, rozległości chorobowych zmian, tempa rozwoju oraz złożoności leczenia:

 • Etap I: Początkowe zapalenie przyzębia
 • Etap II: Umiarkowane zapalenie przyzębia
 • Etap III: Ciężkie zapalenie przyzębia z ryzykiem  utraty zębów
 • Etap IV: Ciężkie zapalenie przyzębia z ryzykiem utraty  uzębienia

- Osoby dotknięte zapaleniem przyzębia mogą mieć trudności z jedzeniem i mówieniem. Niektórzy czują się zawstydzeni, sfrustrowani i bezbronni. Jednak, jak jasno pokazują opracowane wytyczne, nawet najbardziej zaawansowaną chorobę można z powodzeniem leczyć, przeciwdziałając szybkiej utracie zębów, podkreślał biorący udział w kongresie  prof. David Herrera z University Complutense w Madrycie, w Hiszpanii.

Najnowsze wytyczne głównie dotyczą IV stadium zapalenia przyzębia, czyli najbardziej zaawansowanej fazy choroby. Poza stanem zapalnym i rozchwianymi zębami (stadium III), u pacjentów z zaawansowaną paradontozą występują niektóre z następujących objawów: utrata pięciu lub więcej zębów z powodu zapalenia przyzębia, przesuwanie się zębów, trudności w żuciu.

Dobra diagnoza podstawą skutecznego leczenia

Prof. Maurizio Tonetti z Shanghai Jiao Tong University School of Medicine w Szanghaju,  współautor nowych wytycznych, podkreśla, że szczegółowy proces diagnostyczny ma kluczowe znaczenie, ponieważ umożliwia lekarzowi dentyście stworzenie  multidyscyplinarnego planu leczenia, opierając się o to, co jest technicznie i biologicznie wykonalne , oszczędne i zgodne z preferencjami i oczekiwaniami pacjenta.

Kliniczna ocena stopnia zaawansowania zapalenia przyzębia:

 •  ocena stopnia zniszczenia struktur podtrzymujących zęby, estetykę oraz zdolność do żucia i mówienia
 • ustalenie liczby zębów już utraconych z powodu paradontozy,
 • zidentyfikowanie, które z pozostałych zębów można uratować,
 • dokładna ocena  wszystkich czynników w jamie ustnej, które mogłyby utrudnić lub umożliwić zachowanie zębów i/lub umieszczenie implantów dentystycznych,
 • określenie ogólnych rokowań pacjenta, w tym prawdopodobieństwa progresji lub nawrotu choroby, z uwzględnieniem czynników ryzyka (palenie tytoniu i cukrzyca).

Leczenie ma na celu kontrolowanie stanu zapalnego i zapobieganie dalszym uszkodzeniom tkanek podporowych zębów oraz przywrócenie funkcji zębów.

Terapia w stadium I-III paradontozy obejmuje:

 • doprowadzenie higieny jamy ustnej do bardzo dobrego poziomu,
 • rzucenie palenia papierosów,
 • skuteczne kontrolowanie cukrzycy,
 • profesjonalne czyszczenie zębów powyżej i poniżej linii dziąseł w celu usunięcia bakterii.

Ortodonta też potrzebny w leczeniu choroby przyzębia

Dodatkowe leczenie choroby w stadium IV może wymagać na przykład leczenia  ortodontycznego w celu prostowania lub przesuwania zębów, a także leczenie protetyczne braków w uzębieniu, a dodatkowo  także  implanty  dentystyczne.

Prof. Herrera podczas wystąpienia na kongresie podkreślał, że usuwanie zębów w celu wszczepienia  implantów dentystycznych nie jest rozsądną opcją, jeśli można zachować własne zęby. Nie wolno zapominać, że zmiana behawioralna jest jednym z filarów terapii, a od motywacji i przyjęcia przez pacjenta planu leczenia zależy jej skuteczność.  

Korzyści z leczenia periodontologicznego wykraczają poza jamę ustną i obejmują poprawę odżywiania, wyższą jakość życia i zdrowia ogólnoustrojowego, wskazał hiszpański ekspert.

Prof. Andreas Stavropoulos, przewodniczący European Federation of Periodontology, powiedział: najnowsze wytyczne dotyczące  leczenia stadium IV  zapalenia przyzębia uzupełniają wytyczne dla stadiów od I do III. Po  raz pierwszy w historii mamy  europejskie zalecenia w kwestii interdyscyplinarnego i opartego na dowodach leczenia wszystkich stadiów paradontozy. Ich  zastosowanie z pewnością poprawi jakość leczenia periodontologicznego w Europie, ale i na świecie.  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH