
- Opracowano wytyczne leczenia IV stadium zapalenie przyzębia, czyli najbardziej zaawansowanej postaci paradontozy
- Bardzo ważna dla powodzenia leczenie jest szczegółowa diagnostyka, wytypowanie zębów, które można jeszcze uratować i kontrola czynników ryzyka
- Skuteczność leczenia zależy w dużym stopniu także od samego pacjenta i zmian w jego nawykach
- Europejski kongres periodontologiczny EuroPerio10 zgromadził ponad 130 wybitnych specjalistów z dziedziny periodontologii i implantologii stomatologicznej. Odbył się w Kopenhadze 15-18 czerwca br.
Ponad 1 mld ludzi zagrożonych utratą wszystkich zębów
Zapalenie przyzębia ma ogromny wpływ na życie ludzi. Krwawiące dziąsła, rozchwiane zęby, nieprzyjemny zapach z ust i zmniejszająca się liczba własnych zębów - ta choroba bardzo obniża jakość życia.
To jedna z najczęściej występujących przewlekłych, niezakaźnych chorób zapalnych. W 2019 r. cierpiało na zaawansowaną formę paradontozy, czyli stadia III i IV, blisko 1,1 miliarda ludzi na całym świecie
Paradontozę, czyli przewlekłą postać choroby dziąseł, wywołują bakterie gromadzące się na zębach. Stan zapalny zaczyna się w dziąsłach, a następnie stopniowo niszczy więzadło i kość podtrzymującą zęby, powodując ich rozchwianie i wypadanie.
Rozwój paradontozy. Kolejne stadia
Podział stadiów choroby przyzębia na podstawie zaawansowania, rozległości chorobowych zmian, tempa rozwoju oraz złożoności leczenia:
- Etap I: Początkowe zapalenie przyzębia
- Etap II: Umiarkowane zapalenie przyzębia
- Etap III: Ciężkie zapalenie przyzębia z ryzykiem utraty zębów
- Etap IV: Ciężkie zapalenie przyzębia z ryzykiem utraty uzębienia
- Osoby dotknięte zapaleniem przyzębia mogą mieć trudności z jedzeniem i mówieniem. Niektórzy czują się zawstydzeni, sfrustrowani i bezbronni. Jednak, jak jasno pokazują opracowane wytyczne, nawet najbardziej zaawansowaną chorobę można z powodzeniem leczyć, przeciwdziałając szybkiej utracie zębów, podkreślał biorący udział w kongresie prof. David Herrera z University Complutense w Madrycie, w Hiszpanii.
Najnowsze wytyczne głównie dotyczą IV stadium zapalenia przyzębia, czyli najbardziej zaawansowanej fazy choroby. Poza stanem zapalnym i rozchwianymi zębami (stadium III), u pacjentów z zaawansowaną paradontozą występują niektóre z następujących objawów: utrata pięciu lub więcej zębów z powodu zapalenia przyzębia, przesuwanie się zębów, trudności w żuciu.

Czytaj więcej
Implanty wypadły, nerwy porażone. W zamian 45 tys. złDobra diagnoza podstawą skutecznego leczenia
Prof. Maurizio Tonetti z Shanghai Jiao Tong University School of Medicine w Szanghaju, współautor nowych wytycznych, podkreśla, że szczegółowy proces diagnostyczny ma kluczowe znaczenie, ponieważ umożliwia lekarzowi dentyście stworzenie multidyscyplinarnego planu leczenia, opierając się o to, co jest technicznie i biologicznie wykonalne , oszczędne i zgodne z preferencjami i oczekiwaniami pacjenta.
Kliniczna ocena stopnia zaawansowania zapalenia przyzębia:
- ocena stopnia zniszczenia struktur podtrzymujących zęby, estetykę oraz zdolność do żucia i mówienia
- ustalenie liczby zębów już utraconych z powodu paradontozy,
- zidentyfikowanie, które z pozostałych zębów można uratować,
- dokładna ocena wszystkich czynników w jamie ustnej, które mogłyby utrudnić lub umożliwić zachowanie zębów i/lub umieszczenie implantów dentystycznych,
- określenie ogólnych rokowań pacjenta, w tym prawdopodobieństwa progresji lub nawrotu choroby, z uwzględnieniem czynników ryzyka (palenie tytoniu i cukrzyca).
Leczenie ma na celu kontrolowanie stanu zapalnego i zapobieganie dalszym uszkodzeniom tkanek podporowych zębów oraz przywrócenie funkcji zębów.
Terapia w stadium I-III paradontozy obejmuje:
- doprowadzenie higieny jamy ustnej do bardzo dobrego poziomu,
- rzucenie palenia papierosów,
- skuteczne kontrolowanie cukrzycy,
- profesjonalne czyszczenie zębów powyżej i poniżej linii dziąseł w celu usunięcia bakterii.
Ortodonta też potrzebny w leczeniu choroby przyzębia
Dodatkowe leczenie choroby w stadium IV może wymagać na przykład leczenia ortodontycznego w celu prostowania lub przesuwania zębów, a także leczenie protetyczne braków w uzębieniu, a dodatkowo także implanty dentystyczne.
Prof. Herrera podczas wystąpienia na kongresie podkreślał, że usuwanie zębów w celu wszczepienia implantów dentystycznych nie jest rozsądną opcją, jeśli można zachować własne zęby. Nie wolno zapominać, że zmiana behawioralna jest jednym z filarów terapii, a od motywacji i przyjęcia przez pacjenta planu leczenia zależy jej skuteczność.
Korzyści z leczenia periodontologicznego wykraczają poza jamę ustną i obejmują poprawę odżywiania, wyższą jakość życia i zdrowia ogólnoustrojowego, wskazał hiszpański ekspert.
Prof. Andreas Stavropoulos, przewodniczący European Federation of Periodontology, powiedział: najnowsze wytyczne dotyczące leczenia stadium IV zapalenia przyzębia uzupełniają wytyczne dla stadiów od I do III. Po raz pierwszy w historii mamy europejskie zalecenia w kwestii interdyscyplinarnego i opartego na dowodach leczenia wszystkich stadiów paradontozy. Ich zastosowanie z pewnością poprawi jakość leczenia periodontologicznego w Europie, ale i na świecie.

Czytaj więcej
Fałszywy ząb. 12-latka w szpitalu. Jaki koniec?
Czytaj więcej
Lista Top 100 karier zawodowych. Medycy mają najlepiej
Komentarze