Na czym polega polityka stomatologiczna państwa

- Po zmianach planu finansowego Funduszu z czerwca 2021 r. udział nakładów na stomatologię znowu się obniżył, tym razem z 1,912 proc. do 1,897 proc.
- Liczba świadczeniodawców, którzy realizują leczenie stomatologiczne w ramach kontraktów z NFZ maleje z roku na rok o 4 – 8 proc.
- Potężna grupa zawodowa, reprezentująca liczebnie co piątego lekarza pracującego w kraju, zostanie wyłączona poza nawias publicznej ochrony zdrowia.
Udział wydatków NFZ na stomatologię
Stabilne nakłady na świadczenia stomatologiczne (2,07 mld zł w 2021 r.) oznaczają tyle, że z roku na rok, zważywszy chociażby na inflację, są one coraz mniejsze. Mniejsze są także dlatego, że symbolicznie wyższa jest wycena niektórych świadczeń (oczywiście wciąż niewystarczająca).
Sytuację ilustruje udział stomatologii w nakładach, które NFZ przeznacza na leczenie. Po zmianach planu finansowego Funduszu z czerwca 2021 r. udział nakładów na stomatologię znowu się obniżył, tym razem z 1,912 proc. do 1,897 proc.
Przypomnijmy, tylko, że w 2008 r. udział wydatków na świadczenia stomatologiczne wyniósł 4,2 proc., w 2009 r. - 3,7 proc., w 2010 r. - niecałe 3,4 proc. Później było jeszcze gorzej. W 2016 r. udział procentowy stomatologii w planie NFZ nakładów na świadczenia zdrowotne spadł do 2,56 proc., a w 2017 r. do 2,46 proc., 2,21 proc. w 2018 r. i 2,17 proc. w 2019 r.
Mniejsza grupa świadczeniodawców
Faktem jest, że ta przygnębiająca sytuacja żywotnie interesuje coraz mniejszą grupę lekarzy dentystów. Wystarczy prześledzić liczbę świadczeniodawców, którzy realizują leczenie stomatologiczne w ramach kontraktów z NFZ. Ich liczba maleje rok do roku o 4 – 8 proc. I nie można takiej sytuacji wytłumaczyć tylko koncentracją usług, w ramach której większe podmioty zawierają wyższe kontrakty.
Powodem rezygnacji ze współpracy z NFZ jest niedoszacowanie świadczeń, a zatem groźba dokładania do leczenia. Nie są również odosobnione opinie lekarzy dentystów, którzy nie chcą leczyć niezgodnie z aktualną wiedzą medyczną. I nie chodzi tutaj o innowacyjne terapie, a o wiekowe procedury, których zastosowanie może przynieść pacjentom więcej szkody niż pożytku.
W tak istotnych działaniach profilaktycznych więcej jest pospolitego ruszenia niż systemowych działań odpowiedzialnych za politykę zdrowotną państwa. Perspektywy na przyszłość są równie ponure, zważywszy, że w kilkusetstronicowej rządowej strategii rozwoju systemu ochrony zdrowia do 2027 r. na problemy stomatologii nie poświęcono ani linijki.
Apele o zmianę podejścia do stomatologii
O zmianę tego żenującego trendu apelują NRL i Komisja Stomatologiczna NRL. W jednym z ostatnich apeli samorząd lekarzy i lekarzy dentystów pisze:
Nie znajdują jakiegokolwiek zrozumienia postulaty lekarzy dentystów, którzy wskazują Ministerstwu Zdrowia pilną potrzebę dokonania zmian, umożliwiających wyprowadzenie z zapaści świadczeń stomatologicznych realizowanych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Wśród postulatów NRL są te dotyczące zwiększenia udziału wydatków na świadczenia stomatologiczne w planie ogólnych wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia.
Wychodzi na to, że potężna grupa zawodowa, reprezentująca liczebnie co piątego lekarza pracującego w kraju, zostanie wyłączona poza nawias publicznej ochrony zdrowia. Społeczeństwo, łożące na wykształcenie znacznej części tej grupy, zdane zostanie tylko na usługi komercyjne. Pandemia próchnicy zaatakuje wówczas z podwójną siłą.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Pacjenci nie są leczeni tak jak być powinni, bo przepisy są nieżyciowe
lexDENT» Poszukują dentystów pracujących na kontrakcie
newsDENT» Program bezpłatnej opieki stomatologicznej nad uczniami Nowogardu
newsDENT» Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT
-
Bezdech senny. Zagrożeniem dla implantów?
techDENT -
Aparat ortodontyczny. Leczenie do końca życia
techDENT -
Za darmo przebadają, a nawet wyleczą zęby dzieciom. Rzadka okazja
newsDENT -
Pacjenci nie są leczeni tak jak być powinni, bo przepisy są nieżyciowe
lexDENT -
Tomografia stożkowa dla stomatologów. Zapisy na szkolenie trwają
eduDENT -
Praca na stomatologii wrocławskiej. Zgłoszenia do 10 lutego
eduDENT -
Bakteria z jamy ustnej zwiększa ryzyko mikrokrwawień w mózgu. Są dowody naukowe
techDENT -
Konferencje naukowe PTSS 2023/2024
eduDENT
-
Darmowa wizyta u dentysty do 450 zł. To pakiet, za który zapłaci NFZ
newsDENT -
Nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Są uwagi do projektu "cennika"
newsDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Powstaje Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego
newsDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Za mało lekarzy dentystów ze specjalizacją. Co zamierza Ministerstwo Zdrowia?
newsDENT -
Medycy tylko w publicznym sektorze. Warunek wyższych zarobków. Plany Adama Niedzielskiego
newsDENT -
Kto jest najbogatszym dentystą na świecie? Lista
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Góra Puławska , lubelskie -
lekarz dentysta
Nederland, zagranica -
lekarz dentysta
Darłowo, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Jaworzno, małopolskie