PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

MZ: zmiany w finansowaniu rezydentur i baza pytań PES

Autor: nieck • Źródło: smn
04-12-2020, 08:06
MZ: zmiany w finansowaniu rezydentur i baza pytań PES Resort zdrowia przygotowuje zmiany w przepisach na temat finansowania rezydentur (fot. Archiwum)
Nowy system finansowania i rozliczania rezydentur ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Przesunięto termin uruchomienia bazy pytań PES - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Rozliczanie rezydentur po nowemu
Zgodnie z nowelizowanym art. 16j ust. 2 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, środki finansowe na pokrycie wydatków związanych z zatrudnianiem rezydentów, minister zdrowia będzie przekazywał na podstawie wniosków podmiotów prowadzących rezydenturę. Wnioski te będą składane w Systemie Informatycznym Rezydentur (SIR).

Wszystkie tzw. „umowy rezydenckie” zawarte z ministrem zdrowia przed 1 stycznia 2021 r. ulegną rozwiązaniu z mocy prawa z 31 grudnia 2020 r., o czym stanowi art. 7 ustawy z 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

- Nowy system finansowania i rozliczania rezydentur istotnie ułatwi współpracę pomiędzy ministrem zdrowia a jednostkami akredytowanymi prowadzącymi szkolenie specjalizacyjne. Jednocześnie zmiana ta nie będzie miała wpływu na zasady finansowania rezydentur i wysokość wynagrodzeń lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne w tym trybie - przekonuje MZ.  

W związku z trudnościami w pozyskaniu odpowiedniej liczby pytań egzaminacyjnych do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES) dla lekarzy i lekarzy dentystów wynikającymi z trwania stanu epidemii, do 31 grudnia 2022 r. przesunięto termin uruchomienia bazy pytań PES oraz innych rozwiązań związanych z uruchomieniem tej bazy, o których mowa w art. 1 pkt 40 ustawy z 16 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1291).

- Należy mieć na uwadze, że dłuższy okres procedowania nowelizacji ww. ustawy w parlamencie spowodowany epidemią COVID-19 skutkował zakończeniem procedury legislacyjnej w sierpniu 2020 r. Jednocześnie zmiany organizacyjne w Centrum Egzaminów Medycznych oraz zwiększenie zadań Centrum w związku z koniecznością dostosowania egzaminów specjalizacyjnych wszystkich grup zawodowych do warunków epidemicznych, jak również zaangażowanie potencjalnych twórców pytań do walki z epidemią, uniemożliwiły implementację bazy pytań PES w pierwotnie zakładanym terminie - tłumaczy MZ.

Jednocześnie przypomina, że znowelizowane przepisy dotyczące Lekarskiego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego w odniesieniu do bazy pytań weszły w życie zgodnie z założeniami. Baza pytań została opublikowana 15 października 2020 r. i stanowić będzie podstawę do stworzenia testu już na najbliższy egzamin w lutym 2021 r.  

Więcej: gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Ministerstwo Zdrowia   rezydentury   PES  

POLECAMY W SERWISACH