PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

MZ uznaje hejt wobec lekarzy za problem wymagający szczególnego nadzoru

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
29-07-2021, 14:47
MZ uznaje hejt wobec lekarzy za problem wymagający szczególnego nadzoru Lekarze zmagają się z falą agresji pod swoim adresem (fot. Shutterstock)
Fala hejtu i agresji, która wylewa się na pracowników ochrony zdrowia sprawiła, że minister zdrowia Adam Niedzielski zażądał informacji o liczbie wniosków  składanych przez medyków  o ściganie w sprawach dotyczących przemocy.
  • Pracownicy ochrony zdrowia mierzą się z bezprecedensową falą hejtu i agresji.
  • Tego typu zjawisko nie może pozostawać bez odpowiedzi, która powinna być prowadzona konsekwentnie przez władze.
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreśla, że postępowania w sprawach o  groźby karalne, uporczywe nękanie powodujące poczucie zagrożenia oraz stosowanie przemocy, powinny być być traktowane w sposób szczególny.

Pracowników służby zdrowia zalewa fala hejtu i agresji, o wiele większa niż przed lub na początku pandemii, ponieważ do koronasceptyków dołączyli antyszczepionkowcy i zwolennicy różnych teorii spiskowych.   Wobec ośmieszania, nienawiści, zastraszania, a nawet grożenia, pracownicy ochrony zdrowia czują bezsilność. 

Izba lekarska zbiera informacje o agresji wobec pracowników medycznych

To niebezpieczne zjawisko wymaga przeciwdziałań, ponieważ nie wolno go ignorować. Do takich działań  należy na przykład akcja #szanujmedyka, która ma uświadomić potrzebę wzajemnego szacunku, należnego ludziom ratującym innym życie. Komisja ds. Etyki Lekarskiej Śląskiej Izby Lekarskiej gromadzi dane dotyczące sytuacji lekarzy w okresie pandemii COVID-19, czyli: 

- przykłady niewłaściwych postaw społeczeństwa wobec lekarzy walczących z pandemią SARS-CoV-2,
- hejtu internetowego wobec lekarzy,
- niewłaściwego zabezpieczenia lekarzy w środki ochrony osobistej przez dyrekcje szpitali (braku respektowania prawa do bezpiecznych warunków pracy w warunkach pandemii COVID 19),
- niewłaściwych relacji lekarz - lekarz związanych z pandemią SARS-CoV-2.

Minister zdrowia chce wiedzieć ile procesów toczy się obecnie w sprawie hejtu i przemocy kierowanych pod adresem lekarzy 

W tej sprawie także minister zdrowia Adam Niedzielski wysłał do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry zapytanie o  liczbę wniosków o ściganie, składanych w takich sprawach przez pracowników medycznych podczas pandemii COVID-19.

Chodzi m.in. o groźby karalne, uporczywe nękanie powodujące poczucie zagrożenia oraz stosowanie przemocy, by lekarza lub innego pracownika medycznego zmusić do określonych działań bądź zaniechań.

Ponadto szef resortu zdrowia pytał też o liczbę wszczętych w takich sprawach postępowań, oraz liczę postępowań prowadzonych z urzędu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Ministerstwo Zdrowia   lekarz dentysta   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH