PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

MZ: Poza Śląskiem – niewiele zakażeń

Autor: miro • Źródło: ms
01-06-2020, 11:16
MZ: Poza Śląskiem – niewiele zakażeń Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W kopalniach Ziemowit i Zofiówka po 500 górników jest zakażonych. 95 proc. pracowników kopalń nie ma objawów klinicznych – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

W ocenie MZ poza Śląskiem 1 czerwca rano zanotowano tylko 32 przypadków zakażeń (na Śląsku było ich aż 170).

- Na Śląsku zamkniętych zostało pięć ognisk w kopalniach. Natomiast sytuacja jest dynamiczna w dwóch kopalniach Ziemowit i Zofiówka. Tam będą badania powtarzane – podał Wojciech Andrusiewicz.

Wśród górników do 1 czerwca przeprowadzono 47 tys. testów. Na Śląsku łączna liczba zrealizowanych testów wyniosła 82 tys.

Według danych Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polskiej Grupy Górniczej i spółki Węglokoks Kraj - 1 czerwca rano zakażonych było 4031 górników z kilkunastu kopalń, wobec 3919 osób raportowanych dobę wcześniej. Oznacza to - po odjęciu kolejnej grupy ozdrowieńców - wzrost ogólnej liczby chorych o 112.

Górnicy stanowią prawie połowę spośród ponad 8,2 tys. wszystkich osób zakażonych w woj. śląskim.

Najwięcej zakażeń koronawirusem w górnictwie potwierdzono dotąd w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie 1 czerwca rano chorych było 2049 pracowników - 124 więcej niż dobę wcześniej. W JSW badania przesiewowe na obecność Sars-CoV-2 objęły całą ok. 22-tysięczną załogę.

Wojciech Andrusiewicz poinformował także, że w szpitalach jednomiennych połowa łóżek zachowana zostanie dla pacjentów z COVID-19. Pozostałe miejsca będą zwiększały potencjał leczenia wieloprofilowego. Spośród dwóch szpitali, które zostaną usunięte z listy placówek jednoimiennych, jeden usytuowany jest w Radomiu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19   testy COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH