PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

MZ oględnie o szkolnych gabinetach stomatologicznych

Autor: miro • Źródło: ms
01-03-2021, 19:35
MZ oględnie o szkolnych gabinetach stomatologicznych Dentysta w szkole w zapaści (fot. unsplash)
Świadczeniodawcy prowadzący gabinety stomatologiczne, zlokalizowane w szkołach mogą liczyć w okresie styczeń - marzec 2021 r. na zaliczki w wysokości 70 proc. kwoty zobowiązania określonej w umowie - informuje Ministerstwo Zdrowia, w odpowiedzi na apele NRL o wsparcie dentystów leczących uczniów w szkołach.

Waldemar Kraska wiceminister zdrowia odpowiedział na petycje słane przez NRL w dotyczące katastrofalnej sytuacji szkolnych gabinetów stomatologicznych, gdyż ich właściciele praktycznie od roku nie mogą wykonywać świadczeń. Zawarte w piśmie sformułowania nie wnoszą nic nowego ponad regulacje, które już Ministerstwo Zdrowia wydało i o których informowaliśmy szczegółowo.  

Czytaj także: Ministerstwo Zdrowia stawia krzyżyk na szkolnych gabinetach stomatologicznych?

W piśmie MZ czytamy:
Świadczeniodawcy, którzy przedłużyli okres rozliczeniowy określony w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, kończący się w 2020 r., w okresie styczeń - marzec 2021 r., będą mogli ubiegać się o zaliczkę - maksymalnie 70 proc. kwoty zobowiązania określonej w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na dany miesiąc.

Wskazana wysokość proponowanej zaliczki odpowiada poziomowi kosztów stałych, ponoszonych przez świadczeniodawców w sytuacji nieudzielania świadczeń.

Możliwość taka wynika z przepisu § 2a ust. 1 rozporządzenia ministra zdrowia z 4 września 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. poz. 1548, 1837 i 2142 oraz z 2021 r. poz. 263), który wszedł w życie 10 lutego 2021 r.

Z możliwości ubiegania się o zaliczkę wyłączeni zostali świadczeniodawcy realizujący świadczenia ogólnostomatologiczne udzielane w dentobusie uczniom do 18 roku życia oraz świadczenia udzielane w dentobusie, z uwagi na sposób rozliczania tych świadczeń (ryczałt).

Jednocześnie pragnę zapewnić, że Ministerstwo Zdrowia wraz z Narodowym Funduszem Zdrowia, mając na względzie przede wszystkim konieczność zapewnienia pacjentom dostępu do niezbędnych świadczeń, oraz konieczność zapewnienia stabilności finansowej świadczeniodawców w czasie epidemii koronawirusa, wciąż monitoruje potrzeby jakie niesie za sobą aktualna sytuacja.

Kolejne propozycje rozwiązań wskazanej powyżej kwestii zostaną przedstawione w II kwartale 2021 r. 

***

Na stronie NRL zamieszczono komentarz do ministerialnej informacji .
Od samego początku stanu epidemii szczególną troską samorządu lekarskiego została objęta sytuacja szkolnych gabinetów stomatologicznych, które wyłączone z pracy najpierw mocą przepisu prawa, następnie z powodu wakacji, później kolejnych ograniczeń w funkcjonowaniu szkół, od roku nie mają szans na funkcjonowanie.

Sytuacja lekarzy prowadzących takie placówki nie różni się niczym od tych podmiotów gospodarczych, których działalność obecnie została z mocy prawa zawieszona lub ograniczona - informowała NRL.

NRL wnioskowała więc wielokrotnie o rozwiązanie problemu przez NFZ, jak też do prezesa Rady Ministrów i ministra zdrowia o wpisanie tych placówek do grona beneficjentów nowej edycji tarczy antykryzysowej. Prezentacji postulatów towarzyszyły zarówno interpelacje poselskie, jak i publikacje prasowe, a także audycje radiowe z udziałem członków Prezydium NRL, przedstawicieli izb okręgowych oraz środowiska lekarzy pracujących w tych gabinetach.

Z odpowiedzi na stanowisko PNRL, jaka właśnie nadeszła z Ministerstwa Zdrowia, wyziera niestety wyraźna intencja odłożenia w czasie zajęcia się tym palącym problemem.

W piśmie podpisanym przez wiceministra zdrowia Waldemara Kraskę czytamy, że Ministerstwo kieruje się w swych działaniach zapewnieniem udzielania świadczeń. Trudno doprawdy wytłumaczyć brak zrozumienia przez resort zdrowia ścisłego związku pomiędzy obecnym stanem niepewności i zawieszenia tej grupy lekarzy a chęcią podejmowania się misji pracy w opiece szkolnej w przyszłości. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
stomatologia dziecięca   dentysta w szkole  

POLECAMY W SERWISACH