PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Myślenice: obniżyły trzykrotnie występowanie próchnicy zębów u najmłodszych mieszkańców

Autor: nieck • Źródło: en
02-06-2021, 07:58
Myślenice: obniżyły trzykrotnie występowanie próchnicy zębów u najmłodszych mieszkańców W powiecie myślenickim skuteczny projekt profilaktyki próchnicy u dzieci (fot. Pixabay)
W powiecie myślenickim rozpoczyna się program profilaktyki zdrowotnej “Zdrowa Rodzina”. Mocnym punktem jest profilaktyka próchnicy dziecięcej.
  • Zintegrowana akcja kilku programów prozdrowotnych, także profilaktyki próchnicy.
  • Powiat myślenicki zainwestował w zdrowie jamy ustnej dzieci, obniżając wskaźnik występowania próchnicy blisko trzykrotnie.
  • W tym rejonie funkcjonuje 12 szkolnych gabinetów stomatologicznych

Dla akcji prozdrowotnej zasłużony jest starosta myślenicki Józef Tomal, który bardzo ją wspiera od początku piastowania tego stanowiska, czyli od 2018 r.  Zrealizowane do tej pory programy skierowane były zarówno do dorosłych jak i dzieci. Szczególne znaczenie przywiązywano do profilaktyki  skierowanej do dzieci.

Tym bardziej, że widać skutki tych działań na polu walki z próchnicą u dzieci. Dzięki prozdrowotnej akcji  udało się na terenie powiatu myślenickiego uzyskać wskaźniki statystyczne porównywalne z krajami skandynawskimi, które podobne programy realizują od wielu lat.

Wskaźnik występowania próchnicy w roku 2011 wynosił 7,8 i udało się go zmniejszyć do 2,4 w roku 2019. W dużej mierze jest to wynik energicznych działań podejmowanych w szkolnych gabinetach stomatologicznych, a tych w powiecie liczącym  blisko 130 tys. mieszkańców jest dwanaście. Placówki te mają kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Budżet projektu “Zdrowa Rodzina” wynosił obecnie 480 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH