PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Mycie zębów w trakcie pandemii

Autor: nieck • Źródło: en
02-04-2021, 11:10
Mycie zębów w trakcie pandemii Tylko co czwarta osoba starała się o lepszą higienę jamy ustnej w ostatnim roku (fot. Unsplash)
Noszenie maseczki prowokuje częstsze mycie zębów, ale tylko u niektórych. Generalnie w ostatnim roku ludzie  zaniedbywali higienę jamy ustnej, to wnioski z międzynarodowego badania.

Pandemia COVID-19 zmieniła nawyki w zakresie higieny jamy ustnej, w badaniu  przeprowadzonym  przez GSK Consumer Healthcare i firmę Ipsos, które objęło  4, 5 tys. osób w wieku 18 lat i starszych  z całego świata (z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Rosji, a także Indonezji, Filipin, Singapuru i Tajlandii).

Ponadto COVID-19 zwiększył obawy związane z wizytą u dentysty.  Nawet co trzecia osoba, biorąca udział w sondażu, rzadziej  odwiedzała stomatologa podczas pandemii. Koszt konsultacji i leczenia stomatologicznego były  głównym problemem (45 proc. respondentów) na drugim miejscu znalazły się  obawy o zakażenie koronawirusem podczas zabiegu  (43 proc. osób).

Blisko 64 proc. respondentów zapowiadało, że prawdopodobnie pójdą do dentysty w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Generalnie, koszt był bardziej istotny dla młodych ludzi - 49 proc. osób w wieku od 18 do 29 lat, w porównaniu z 42 proc. osób po 50-tce i starszych.

Czyścić zęby częściej, ale po co?

Badacze podkreślają, że świadomość wpływu  rutynowych  zabiegów  higienicznych na ogólne zdrowie  nie jest  wystarczająca. Widzą zatem globalną potrzebę lepszej edukacji zdrowotnej.

Chociaż 85 proc. respondentów uważa, że ​​dobra higiena jamy ustnej może korzystnie wpłynąć na ich ogólny stan zdrowia, ale wielu nie kojarzy związku złego stanu zębów i dziąseł z poważnymi schorzeniami  ogólnymi.

Poza tym, ci którzy przestali w pandemii chodzić do stomatologa wcale nie przykładali się bardziej do higieny jamy ustnej, by choć w części zapobiec skutkom braku profesjonalnych zabiegów - wykazało badanie. Zaledwie co czwarty ankietowany twierdził, że częściej myje zęby podczas pandemii.

W Azji Południowo-Wschodniej 37 proc. osób zgłosiło częstsze szczotkowanie. Także ludzie młodzi widzą potrzebę poprawy higieny, bo 36 proc. respondentów w wieku od 18 do 29 lat stwierdziło, że szczotkuje częściej, w porównaniu do 22 proc. ankietowanych ogółem.

Prawie jedna czwarta badanych używa past do zębów dostosowanych do ich stanu zdrowia stomatologicznego,  a co piąta osoba deklarowała, że będzie lepsze pasty częściej kupować w przyszłości.

Zatem świadomość znaczenia wyboru odpowiednich produktów wspierających i poprawiających stan zdrowia jamy ustnej powoli rośnie - podsumowują naukowcy.

Okazuje się, że w czasie pandemii ludzie częściej zmieniają szczoteczki do zębów (tradycyjne),  jednak głównym powodem nie jest sama skuteczność szczotkowania i usuwania biofilmu, ale obawa przed gromadzeniem się bakterii i wirusów na szczoteczkach.

Maseczka przekłada się na mycie zębów

Wśród respondentów, którzy stwierdzili, że szczotkują zęby częściej, ci z Europy robili to z powodu noszenia masek (w przeciwieństwie do Azjatów nie nosili maseczek przed pandemią). Zatem była to nowa sytuacja, w której stali się bardziej świadomi swojego oddechu. Natomiast mieszkańców  Azji Południowo-Wschodniej to mniejsza częstotliwość wizyt u  dentysty skłaniała do częstszego mycia zębów.

 Więcej: dentistrytoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH