PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Molestowanie seksualne w gabinecie stomatologicznym

Autor: nieck • Źródło: en
25-08-2021, 07:55
Molestowanie seksualne w gabinecie stomatologicznym Ponad 80 proc. higienistek stomatologicznych miała problem z molestowaniem w miejscu pracy (fot. Shutterstock)
Większość amerykańskich higienistek spotyka się z niewłaściwym zachowaniem pacjentów, mającym podtekst seksualny.
  • Osoby wykonujące zawody medyczne są w miejscu pracy 16-krotnie częściej narażone na agresję i molestowanie seksualne niż inne grupy zawodowe.
  • Higienistki stomatologiczne w większości spotyka sytuacja, w której pacjent zachowuje się niewłaściwie, robi uwagi o podtekście seksualnym, lub wpatruje się w jakąś część ciała higienistki.
  • Częstotliwość występowania tego problemu zmusza  świadczeniodawców do opracowania skutecznych strategii postępowania w takiej sytuacji.

 Badaczki z Forsyth School of Dental Hygiene, MCPHS University w Bostonie przeprowadziły badanie wśród higienistek stomatologicznych, które miało odpowiedzieć na pytanie, jak często ta grupa zawodowa spotyka się z  molestowaniem seksualnym. W Stanach Zjednoczonych narasta problem molestowania seksualnego w miejscu pracy. Wcześniejsze badania wykazały, że pracownicy medyczni są 16 razy bardziej narażeni na przemoc lub molestowanie seksualne niż pracownicy innych zawodów.

 Do niedawna niewiele było badań na ten temat wśród pracowników stomatologicznych. Ale w czerwcu przeprowadzono ankietę w Korei Południowej, z której wynika, że higienistki stomatologiczne doświadczają wielu rodzajów niewłaściwych zachowań w miejscu pracy, w tym ataków słownych, aluzji seksualnych i oceny ich wyglądu.

By zbadać ten problem rozesłano ankietę do higienistek stomatologicznych  pracujących w Stanach Zjednoczonych. W sumie w badaniu wzięło udział 232 osoby, z których 223 stanowiły kobiety, a 213 wykonywało nieprzerwanie swój zawód w ciągu ostatnich 12 miesięcy (121 respondentek pracowało w prywatnych praktykach).

Higienistki stomatologiczne narzekają na niewłaściwe zachowanie pacjentów

Blisko 86 proc. biorących udział w badaniu higienistek stomatologicznych doświadczyła niestosownego zachowania, przynajmniej raz w czasie wykonywania swojego zawodu, piszą autorki pracy która ukazała się na łamach  Journal of Dental Hygiene.

Ponad 63 proc. higienistek miało problem z tego typu sytuacją w ciągu ostatnich 12 miesięcy:
- uporczywe wpatrywanie się w jakąś część ich ciała,
- jawne uwagi seksualne lub żarty o seksualnym podtekście,
- celowe dotykanie.

- Częstość występowania nieodpowiednich zachowań pacjentów, to poważne wyzwanie dla świadczeniodawców, ta sytuacja wymaga rozwijania skutecznych strategii interwencyjnych w praktykach stomatologicznych, podsumowała wyniki badania prof.  Dianne Smallidge, dziekan Forsyth School of Dental Hygiene w MCPHS University. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH