• Nowa siedziba placówki będzie kosztować ponad 90 mln zł, z czego 47 mln pokryje Ministerstwo Zdrowia
  • UCS to nie tylko ważna placówka edukacyjna ale miejsce, w którym jest najwięcej świadczeń wykonywanych w ramach NFZ. W 2022 r. przyjęto tam  52 tys. pacjentów i odbyło się 84 tys. wizyt
  • W nowej siedzibie UCS będzie 91 unitów dentystycznych, ale też 35 stanowisk fantomowymi w 3 salach ćwiczeniowych dla studentów stomatologii
  • Oficjalne informacje na ten temat finansowania Centrum Stomatologicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego ogłoszono na konferencji prasowej 21 marca, na której był obecny wiceminister zdrowia Marcin Martyniak

Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne w Gdańsku. Budowa nowej siedziby

Ruszy od dawna oczekiwana budowa nowego budynku Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Całkowity koszt inwestycji szacuje się na ponad 90 mln złotych, z czego 47 mln pokryje Ministerstwa Zdrowia, zaś blisko 43 mln zł to środki własne Uczelni.

Nowoczesne kształcenie zawodowe nie może się odbywać bez dostępu do najnowszych technologii, ale też infrastruktury naukowej, badawczej i dydaktycznej na najwyższym poziomie, jak podkreślano podczas konferencji prasowej 21 marca, na której ogłoszono decyzje w sprawie sprawie współfinansowania budowy Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego przez resort zdrowia.

GUMed z najwyższej klasy sprzętem medycznym i ćwiczeniowym

Co w nowym Uniwersyteckim Centrum Stomatologicznym:

  • 91 unitów dentystycznych,
  • 2 aparaty RTG,
  • TK stomatologiczne,
  • stół operacyjny z kolumnami: anestezjologiczną i chirurgiczną oraz lampą operacyjną,
  • 23 nowe fantomy do ćwiczeń dla studentów, co z obecnie posiadanymi 12 unitami da 35 stanowisk fantomowych w 3 salach ćwiczeniowych.

 W obiekcie zaplanowano m.in. utworzenie sali zabiegowej o podwyższonym rygorze do przeprowadzania zabiegów w znieczuleniu ogólnym wraz z trzystanowiskową salą wybudzeniową. Ponadto obiekt zostanie wyposażony w nowoczesny sprzęt IT oraz audio-video. Zakłada się także utworzenie 80-osobowej sali wykładowej.

- Bardzo długo czekaliśmy na inwestycję w nowe Centrum Stomatologiczne Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Inwestycję niezwykle potrzebną, nie tylko z punktu widzenia potrzeb dydaktycznych uczelni, ale także pacjentów.  Zależy nam, żeby kształcić studentów w dobrych warunkach, z użyciem najnowocześniejszego sprzętu, tak aby nasi absolwenci, opuszczając mury GUMed, byli przygotowani do wykonywania najbardziej zaawansowanych procedur Uczelni. Ale UCS to również miejsce, które służy pacjentom Pomorza, gdzie jest najwięcej świadczeń wykonywanych w ramach NFZ, mówił na konferencji prasowej prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

UCS GUMed główny świadczeniodawca na Pomorzu. 52 tys. pacjentów w 2022 r.

Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne jest największym świadczeniodawcą usług stomatologicznych w całym województwie pomorskim. Jednostka oferuje pomoc w zakresie opieki ortodontycznej dla dzieci z wadami rozwojowymi twarzoczaszki, jest także jedynym ośrodkiem na Pomorzu, który udziela świadczeń pacjentom po nowotworach w obrębie twarzoczaszki.

-W ubiegłym roku przyjęliśmy 52 tys. pacjentów i odbyło się 84 tys. wizyt, z czego 20 tys. dotyczyło dzieci, czyli pacjentów bardzo szczególnych, na którym nam ogromnie zależy i którzy mają ogromne potrzeby. Prawie 30 tys. wizyt dotyczyło seniorów powyżej 65 roku życia. Są to grupy społeczne, którym najtrudniej jest skorzystać z prywatnej stomatologii, informowała prezes Zarządu UCK dr Mirosława Pellowska-Piontek.

Nowe UCS przyjmie pacjentów w 2025?

Według planów powstanie nowoczesny budynek o jednej kondygnacji podziemnej i trzech nadziemnych, z wewnętrznym patio, o łącznej powierzchni użytkowej 3 707 m2 i kubaturze ponad 22 645 m3. Obiekt będzie wyposażony w cztery windy i platformę dla osób z niepełnosprawnością. Inwestycja ma być zrealizowana w 2025 r.

-Z perspektywy pacjenta, na któremu zależy Ministerstwu Zdrowia w ramach realizowanej strategii, ten nowy kompleks będzie konsolidował tak naprawdę 3 budynki, które w chwili obecnej są porozrzucane po mapie Gdańska. To będzie dawało perspektywę nie tylko projakościową, ale przede wszystkim synergiczną dla pacjenta, personelu i dla jakości świadczonych usług, ale przede wszystkim dla kształcenia, mówił  wiceminister zdrowia Marcin Martyniak.

Gdańska stomatologia. Kształcenie studentów w nowych warunkach

-  Mam nadzieję, że wkrótce, bo w latach 2025-2026 studenci będą mogli się kształcić w nowych warunkach. Potrzebujemy więcej lekarzy i lekarzy stomatologów. Cieszę się, że pacjenci z Pomorza, ale nie tylko, bo całej północnej Polski będą mieli tu jeszcze większy i szerszy dostęp do najnowocześniejszych urządzeń i najlepszych specjalistów w Polsce,  mówił wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Na nową siedzibę czekają jednostki  funkcjonujące w ramach Wydziału Lekarskiego oraz sześć poradni prowadzonych przez Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: