PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Ministerstwo Zdrowia: nowy sposób na stomatologię dziecięcą

en
18-08-2016, 09:44
Ministerstwo Zdrowia: nowy sposób na stomatologię dziecięcą Stawki kapitacyjne w stomatologii? (fot. pixabay)
W Ministerstwie Zdrowia trwają prace  nad propozycją zmian w finansowaniu stomatologii dziecięcej. Dentyści dostawaliby za dzieci ryczałt i premię, jeśli będą miały zdrowe zęby!

Jak powiedział Gazecie Prawnej wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda w 2017 r. resort planuje przeznaczenie dodatkowych środków na zakup świadczeń stomatologicznych dla najmłodszych, a także postanowił zmienić sposób ich wydatkowania. – Zamierzamy przypisać wszystkich małych pacjentów do stomatologów na pierwszym poziomie referencyjnym, tak jak teraz przypisani są do lekarzy rodzinnych – informuje Łanda. To oznacza, że najprostszymi przypadkami zajmą się lekarze z gabinetów dentystycznych, natomiast skomplikowane trafią do poradni specjalistycznych i szpitali.

- Bardzo dużo osób leczy zęby w ramach publicznego systemu, czyli stomatolodzy nawet przy obecnych niskich stawkach realizują tego typu świadczenia – mówi w rozmowie z Gazetą Prawną prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowa w dziedzinie stomatologii dziecięcej. Ale jak podkreśla, urealnienie wycen już samo w sobie powinno poprawić sytuację. 

Dobrze ocenia wprowadzenie referencyjności, czyli wyznaczenie, które placówki mają się zajmować prostymi przypadkami, a które skomplikowanymi. Czy jednak premiowanie dobrego stanu zębów u dzieci nie jest przerzucaniem na stomatologów odpowiedzialności?  – Przyczyną próchnicy jest głównie złe odżywianie i brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Lekarze zwracają na to rodzicom uwagę, ale wielu  z nich nie przejmuje się tymi zaleceniami – podsumowuje krajowa konsultant.

Ministerstwo Zdrowia liczy na to, że dentyści docenią stabilizację, jaką może im zapewnić kontrakt z funduszem zdrowia na nowych warunkach. Jest wiele miejsc w kraju, gdzie trudno się utrzymać wyłącznie z komercyjnych usług ze względu na konkurencję na rynku lub niskie dochody mieszkańców, pisze Gazeta Prawna.

Wprowadzenie nowych zasad ma być poprzedzone nową wyceną świadczeń, a następnie zmianą umów z dentystami, więc realnie może nastąpić w 2018 r..

 Więcej: gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
usługi kontraktowe   dziecko_u_stomatologa  

POLECAMY W SERWISACH